Стоматологічна галузь стрімко розвивається, пропонуючи пацієнтам комфортні умови та безболісні процедури. Попри це, досі багато людей панічно бояться йди до стоматолога. Ніби то зрозуміла важливість збереження зубів, хочеться відповідально ставитися до здоров’я, але внутрішній страх переважає над голосом логіки. Чи можливо подолати дентофобію та як знизити стрес перед візитом в клініку? Команда «Реферта» зібрала для вас корисні поради.
Що таке дентофобія?
Стоматофобія або дентофобія – ірраціональний, постійний страх перед стоматологом та стоматологічними процедурами. Він не зникає та не втрачає інтенсивності, навіть якщо необхідно пройти огляд чи професійну чистку. Сам по собі страх є природним механізмом захисту від факторів, що можуть нашкодити психічному чи фізичному здоров’ю. Дентофобія – шкідливий страх, який обмежує людину у своєчасному зверненні за допомогою та призводить до ускладнень.
Ознаки
Характерною ознакою дентофобії є панічне бажання уникнути подразника. Людина може до останнього терпіти зубний біль, вживати пігулки, але не звертатися до дантиста через необґрунтоване небажання.
Дентофобія проявляється наступними рисами:
- панічний страх перебування в стоматологічному кріслі;
- непереносність звуку бормашини;
- підвищення тиску;
- прискорення серцебиття;
- неконтрольована агресія;
- втрата свідомості.
Види
Фобія до стоматологічного лікування умовно поділяється на види:
- Вроджена. Проявляється змалечку до проведення маніпуляцій, які могли б викликати психологічну травму. Пацієнт боїться медичнихпроцедур та лікарів, в тому числі стоматологів.
- Уявна. З’являється на фоні страху до невідомого через отриману з зовнішніх джерел інформацію (фільми, книги, розповіді знайомих).
- Набута. Спровокована власним негативним досвідом болісного лікування, ускладнень.
Страх може бути викликаний голками (трипанофобія), можливістю заразитися інфекцією (мізофобія), блюванням (еметофобія), осудом, гіперчутливістю.
Причини
Улюблена фраза психологів: «Усвідомлення проблеми – перший крок до її вирішення». Знаходження кореня дентофобії допоможе виправити ситуацію.
Розповсюджені причини страху:
- Набутий в дитинстві досвід. Діти та дорослі по різному сприймають світ. Батьки можуть не здогадуватися, що малеча отримала психологічну травму. Крім відсутності болю роль грає обстановка, манера спілкування терапевта, присутність батьків під час процедури.
- Негативний досвід в дорослому віці. Теперішня стоматологія кардинально відрізняється від того, що було 20 років назад. Звук застарілих бормашин, великі свердла, різкі рухи невдоволеного лікаря – все це здатне призвести до формування фобії.
- Сором’язливість. Деяким людям некомфортно демонструвати стан зубів через скромність або неправильну поведінку попереднього лікаря, який присоромив чи навіть висміяв захворювання.
- Низький больовий поріг. Кожна людина має індивідуальну чутливість, зокрема до анестезії. Якщо дія знеболювального закінчилася і пацієнту довелося терпіти біль до завершення процедури, відчуття можуть закарбуватися в психіці.
- Нестабільна психіка. Супутні захворювання, довготривалий стрес може посилитися дентофобією.
З вищесказаного стає зрозуміло, що психологічне сприйняття процедур в багатьох випадках залежить від стоматолога. Лікувати зуби у приязного лікаря, який розповість про кожен крок та можливі відчуття однозначно знижує рівень напруги. Світлий чистий кабінет, обладнаний за останнім словом техніки, налаштовує на відчуття безпеки. В «Реферта» ми піклуємося про здоров’я зубів та психологічний комфорт як маленьких, так і дорослих пацієнтів.
Реальна фобія чи накручування?
За статистикою, дентофобія зустрічається у 13-24% пацієнтів в різних країнах.
Для подолання істинних фобій необхідно працювати з психологом. Переважна більшість пацієнтів, які бояться стоматологів, мають набутий страх та тривожність. Ці прояви подолати цілком реально, достатньо мати твердий намір, обрати перевірену клініку та знайти «свого» лікаря.
Долаємо страх перед стоматологом – психологічні поради
Щоб побороти страх перед відвідуванням стоматолога, слідуйте наступним порадам:
- Спробуйте визначити причину. Що саме бентежить перед відвідуванням клініки? Якщо страх болю, ознайомтеся з методами знеболення, обговоріть можливі варіанти з лікарем, попередьте про ваш больовий поріг. Домовтеся зі стоматологом про стоп жест, яки ви покажете, якщо стане дуже неприємно. Лякають специфічні пристрої? Перегляньте фото сучасного стоматологічного обладнання. «Страшного» приладдя у дантиста зовсім мало. Наприклад, інструментом «гачком», який може лякати підозрілим виглядом, стоматолог лише оцінює цілісність зубів. Трубки, що звисають зі стоматологічної установки, не бормашини на вибір, а вода, слиновідсмоктувач, повітря. Лякає, бо не знаєте чого очікувати з приводу зубів, ціни, спілкування? Для цього існують ознайомчі візити. Для початку можна проконсультуватися з адміністратором рецепції, а далі записатися на консультацію.
- Продумайте мотивацію. Сконцентруйте увагу на результаті, а не на процесі. Більшість процедур займає всього 30-40 хвилин, а після цього ви отримаєте здорові зуби. Стоматолог жодним чином не змусить лікуватися проти вашої волі. Ви приходите, щоб отримати якісну послугу, стати впевненіше, добре почуватися.
- Переоцініть роль стоматолога. Досвід спілкування з лікарями в державних установах не є еталоном. Місія лікарів приватного сектору полягає не лише у виконанні медичних обов’язків, а й у наданні сервісу найкращого рівня: спілкуванні, повазі до особистості, врахуванні індивідуальної чутливості. Стоматолог – помічник, що позбавить болю, подбає про довговічність та привабливість зубів.
- Приходьте не самі. Можна запросити за компанію другу половинку, родича, подругу. Знаючи, що близька людина знаходиться поруч, ви почуватиметеся впевненіше. Моральна підтримка не має вікових обмежень.
- Оберіть клініку. Окрім обладнання, досвіду лікарів, інтер’єру, розташування зверніть увагу на результати роботи. Приклади реальних пацієнтів «до» та «після» підкріплюють рівень клініки та підтверджують, що ваш клінічний випадок, ймовірно, не унікальний.
- Запишіться на візит зранку. У вас не буде часу обдумувати ситуацію та домальовувати в уяві страшні картини.
Сучасні стоматологічні протоколи для зниження стресу
Окрім психологічного налаштування, яке належить до внутрішнього сприйняття, стоматологічна галузь пропонує наступні методики:
- Седація. Лікування зубів уві сні знижує рівень напруги. Рекомендується при видаленні зубів, хірургічних операціях, складній чистці каналів пацієнтам з дентофобією та схильністю до стресу. Може застосовуватися при первинному лікуванні дітей для формування позитивного досвіду. Пацієнт прокидається з відчуттям бадьорості та пролікованими зубами. Неприємний досвід та спогади відсутні.
- Комп’ютерна анестезія. Замість традиційної ін’єкції використовується знеболення конкретного зуба. Пристрій оснащений наконечником мінімальної товщини, візуально не схожий на шприц, тому підійде людям, які бояться уколів.
- Аплікаційна анестезія для дітей. Місцеве знеболення без проколів. На ясна наноситься гель з охолоджуючим ефектом та приємним смаком.
- Первинна консультація. Не обов’язково одразу записуватися на інвазивні процедури. Можна прийти на огляд, познайомитися та обговорити скарги з лікарем, порадитися щодо оптимального способу розв’язання проблеми. Погодитися на огляд простіше, знаючи, що жодних маніпуляцій з зубами не буде. Якщо ви вирішите записатися на лікування, то вже будете знати лікаря, а йти до знайомої людини не так страшно.
- План лікування. Фінансове питання – окремий аспект психологічного дискомфорту. Хоча більшість клінік мають фіксований прайс, перелік процедур відрізняється в кожному клінічному випадку. Щоб витрати не стали неприємною несподіванкою, в «Реферта» складається план лікування з фіксованими цінами. Ознайомившись з фронтом робіт та їх вартістю, ви зможете раціонально контролювати витрати та не хвилюватися щодо подорожчання.
Ознайомлення з порядком проведення процедур дозволить відчути контроль над ситуацією. В Інтернеті доступно багато текстових та відеоматеріалів, зокрема на нашому сайті.
Ротова порожнина потребує догляду, як будь-який інший орган чи відділ організму. В цьому немає нічого надзвичайного чи вартого осуду. Гармонійна посмішка компенсує короткотривалі незручності. По завершенню процедури ви зрозумієте, що правильний підхід не залишає місця страху. Позитивний досвід – гарантуємо.