За останні декілька десятиліть стоматологічна галузь вийшла на новий якісний рівень. Лікування зубів стало комфортним, прогнозованим і результативним. Провідну роль в цьому грає високоточне діагностичне обладнання, до якого відноситься томограф. Що треба знати про КТ зубів? Чи обов’язково його робити? Розглянемо детальніше.
Специфіка комп’ютерної томографії зубів
Дентальна комп’ютерна томографія широко використовується в стоматологічній практиці. Це високоточний метод сканування, що показує анатомію зубів, положення коренів і каналів, стан кісткових тканин.Обстеження застосовується в різних стоматологічних напрямках: терапії, імплантації, протезуванні, ортодонтії, хірургії.
Сканування відбувається за принципом рентгенографії. Структури організму по різному пропускають промені, які вловлюються детекторами. На основі отриманих даних формується серія знімків. Програма створює тривимірну модель, за якою оцінюється будова зубощелепної системи з різних сторін.
КТ чи рентген: що краще?
По суті, комп’ютерна томографія стала покращеною альтернативою рентгену зубів, хоча рентгенографія все ще використовується в стоматології. Рентгенівські знімки є статичними пласкими зображеннями, тому показують скановану зону лише з одного боку. Натомість комп’ютерна томографія формує об’ємну модель. Лікар може повернути її під будь-яким кутом та побачити найдрібніші деталі. Метод позбавлений похибок, властивих рентгенографії. Завдяки значно меншій дозі опромінення сканування дозволяється робити частіше.
Як проходить дентальне КТ?
Дослідження проходить швидко та безболісно. Можна знаходитися в положенні сидячи або стоячи. Висота розташування сканерів регулюються під зріст. Пацієнт опирає підборіддя на спеціальну підставку та зберігає нерухомість протягом 3-30 секунд. Результати сканування одразу зберігаються в цифровому вигляді.
Загальний алгоритм процедури:
- підготовка: лікар налаштовує апарат, вдягає пацієнтові захисний жилет від опромінення, проводить інструктаж;
- сканування: панелі томографа обертаються навколо зони дослідження, роблячи знімки під різними кутами;
- результати: програма формує та записує 3D зображення на цифровий носій.
Раніше обстеження треба було проходити окремо, а результати приносити стоматологу-терапевту. Зараз багато клінік мають власні томографи. Результати КТ автоматично з’являються на комп’ютері дантиста. Лікарю залишається оцінити їх і поставити діагноз.
Показання до комп’ютерної томографії зубів
Дентальне КТ демонструє повну інформацію про стан зубів. Отримані відомості допомагають вилікувати запальні процеси, кісти, гранульоми, безпечно провести складну екстракцію молярів.
Найчастіше комп’ютерну томографію назначають в наступних випадках:
- діагностика карієсу, пульпіту;
- травми щелепно-лицевої ділянки;
- аномалії росту зубів;
- дефекти прикусу;
- установка імплантів;
- хірургічна операція;
- синус-ліфтинг;
- запальні ясенні хвороби;
- ретенція зубів мудрості;
- контрольна оцінка лікування.
Як бачимо, дослідницький метод охоплює майже всі проблеми стоматологічного напрямку.
Переваги та недоліки КТ зубів
Переваги комп’ютерної томографії:
- швидкість (від 3 до 30 секунд);
- низьке променеве навантаження ;
- чіткість зображення;
- відсутність специфічної підготовки;
На основі КТ можна об’єктивно візуалізувати пошкоджені ділянки, спланувати та оцінити результативність лікування, уникнути помилок і ризиків, з’ясувати характеристики кістки для підбору оптимальних імплантатів. В загальному діагностична процедура призводить до підвищення якості послуг дантиста.
До мінусів КТ відноситься наступне:
- неможливість об’єктивного обстеження при наявності металевих конструкцій (металеві коронки та штифти виглядають розпливчастими);
- можлива алергія при використанні контрастної речовини (для упередження варто зробити алергопробу).
Чи шкідливе КТ зубів?
У комп’ютерній томографії застосовується аналогічний рентгену принцип дії, тому деяка доза опромінення все ж присутня. Однак на відміну від діагностики інших зон організму, сканується лише лицьовий відділ. Доза випромінювання мінімальна. Для порівняння, при скануванні черевної порожнини показник променевого навантаження становить 11-15 м3в, зубів – всього 0,2-0,3 м3в.
Стандартна періодичність процедури складає 2 рази на рік, але за необхідності обстеження може бути призначене частіше. Враховуючи допустимі показники, робити КТ без шкоди для організму можливо 1 раз на 2-3 місяці. Якщо звернутися до кваліфікованого лікаря, більше процедур не знадобиться. Як правило, достатньо початкової діагностики перед лікуванням і контрольного сканування по завершенню.
Де пройти КТ зубів в Києві?
В клініці «РЕФЕРТА» використовуються найновіші комп’ютерні томографи з прогресивним програмним забезпеченням, що обробляють 2D і 3D знімки щелепи для інформативної клінічної картини. Пройти обстеження можна безпосередньо у нас, не витрачаючи цінний час на відвідування інших діагностичних центрів. Це підвищує комфорт, скорочує термін лікування, зменшує грошові витрати.