Імплантація – найбільш фізіологічний спосіб заміщення втрачених зубів. Деякі виробники імплантатів гарантують терміни служби в проміжку 20-30 років, інші – довічно. Втім, як і натуральні зуби, штучні корені можна пошкодити травмою, погіршити надійність фіксації згубними звичками або зміною стану здоров’я. Розповідаємо, що варто робити для продовження експлуатації імплантів.
Що вливає на термін служби імплантів?
Стоматологічні клініки рекламують імпланти як надійне рішення відновлення зубів до кінця життя. Це дійсно правда, однак є нюанси. Подібна інформація дається пацієнту для розуміння, що імплантація є найбільш досконалим методом на сьогодні. Тобто, порівнюючи з мостами, бюгелями, вакуумними знімними протезами імпланти безсумнівно на першому місці. Однак через брак догляду за ротовою порожниною та організмом в цілому, навіть найнадійніша конструкція опиняється під загрозою.
Фактори, які впливають на довговічність імплантатів:
- Матеріал. Високоякісні імплантати виготовляють із титану й цирконію. Вони добре приживаються, довго служать.
- Виробник. Бренди світового рівня мають запатентовані технології та практичний досвід застосування. Скільки простоять дешевші аналоги від компаній новачків, важко сказати наперед.
- Кваліфікація стоматолога. Точність установки імплантату є критично важливою. Висококваліфікований лікар може мінімізувати ризик ускладнень.
- Стан кістки. Міцність і щільність кісткової тканини у місці імплантації відіграють значну роль, тому за необхідності проводять кісткову пластику.
- Гігієна порожнини рота. Недостатній догляд може призвести до захворювань ясен, які шкодять імплантам. Ретельна гігієна запобігає інфекціям.
- Шкідливі звички. Куріння, алкоголь, надмірне споживання кави можуть зменшити довговічність імплантатів, погіршуючи стан ясен та кісткової тканини.
Імплант та протез: різні терміни служби
Пацієнт сприймає імплант та протез на ньому одним повноцінним зубом, але насправді він містить 3 окремі елементи: імплантат, абатмент, коронку. Кожна деталь має власний експлуатаційний термін. За відсутності інфекцій, травм, хвороб, які порушать структуру кістки, імплантат не потребує заміни довічно. Коронки змінюють через 15-25 років в залежності від матеріалу, абатмент – через 10-15 років або більше (зазвичай разом з коронкою).
Чому імплант може відторгнутися згодом?
Приживлення імпланту в «Реферта» є гарантійним випадком, тобто стоматолог супроводжує пацієнта до повного загоєння. На роботу імплантолога та саму конструкцію даються гарантії. Однак, покидаючи клініку з якісно встановленим, загоєним імплантом, пацієнт бере відповідальність за подальшу експлуатацію на себе.
Відторгнення імплантату через роки після установки зазвичай виникає через запальні процеси або інфекції. До основних причин відторгнення на пізніх етапах відносять:
- Періімплантит. Тканини навколо імпланта запалюються, через що руйнується кістка та порушується стабільність.
- Травми. Механічні пошкодження через надмірні навантаження, випадкові травми можуть призвести до мікротріщин у кістці. Пошкодити кістку легше, ніж титановий штифт, адже біологічні тканини та метал мають різну щільність.
- Згубні звички. Нікотин, алкоголь змінюють кислотність слини. Природний захисний бар’єр ротової порожнини слабшає. Через патогенну мікрофлору виникає запалення, яке загрожує кістковим тканинам і, відповідно, стійкості імпланту.
- Порушення гігієни. Підвищує ризик втрати кісткового об’єму через інфекції, викликані мікроорганізмами.
- Вікові зміни. Сам вік не має значення, але з роками розвиваються хронічні хвороби. Деякі захворювання призводять до погіршення кровопостачання кісткової тканини.
Відторгнення імпланта супроводжується болем, рухливістю, кровотечею, запаленням ясен. У таких випадках проводиться повторне обстеження. За потреби імплантат видаляють і замінюють. Втім, правильний догляд та спосіб життя допоможуть уникнути цього неприємного процесу.
Як продовжити службу імплантатів?
Для безпроблемної експлуатації імплантатів необхідно наступне:
- Регулярний догляд. Чистка зубів двічі на день, використання іригатора та ополіскувача допоможуть зберегти здоров’я ясен. Обов’язково придбайте спеціальну щіточку для догляду за імплантом. Вона легко очищує наліт біля ясен в місці кріплення коронки.
- Професійна гігієна. Раз у 6 місяців відвідуйте стоматолога для профілактичної чистки, щоб прибрати грубий зубний наліт і бактерії.
- Своєчасна перевірка. Контрольні огляди дозволяють виявити можливі проблеми на ранніх стадіях.
- Повноцінне харчування. Збалансований раціон, наповнений вітамінами та мікроелементами, зміцнює організм. Споживайте багаті на білки, кальцій, вітамін D продукти, щоб зміцнити кістки.
- Уникання травматичних навантажень. Обережно ставтеся до твердої їжі, не гризіть горіхи, жорсткі снеки тощо.
- Достатній відпочинок. Здоровий режим сну, мінімізація стресу позитивно відображається на імунітеті.
- Медичні огляди. Стан зубощелепної системи залежить від обміну речовин, тож вчасно лікуйте хвороби внутрішніх органів.
Підсумки
Імпланти служитимуть все життя, якщо правильно за ними доглядати та дбати про здоров’я. Знімні конструкції (абатменти, коронки) підлягають заміні при втраті функціональності або естетики. Дотримуючись рекомендацій, ви забезпечите імплантатам тривалу службу та уникнете ускладнень у майбутньому.