Для багатьох пацієнтів коронки асоціюються з останньою стадією руйнування зубів. Навіть існує міф, що після їх установки зуби руйнуються швидше. Подібні упередження призводять до відкладання лікування, а це загрожує втратою зубної одиниці. Вірогідною причиною омани є застарілі методи протезування.
В сучасній стоматологічній практиці ортопедичні конструкції застосовуються задля відновлення функцій та анатомії, щоб навпаки, продовжити «життя» зубам. Як зрозуміти, коли потрібно ставити коронку? В яких випадках це доцільно? Відповіді на ці та супутні питання ви отримаєте в цій статті.
Що таке коронка?
Зубна коронка – це незнімний протез для відновлення цілісності, жувальної функції та анатомічної будови пошкодженого зуба. Виріб являє собою порожнистий ковпачок, який фіксується на обточений зуб або імплантат. Сучасні вироби виготовляються з міцних зносостійких матеріалів. Великий вибір відтінків дозволяє підібрати ідентичний за кольором до власної емалі протез, який ідеально пасуватиме до усмішки. Декілька об’єднаних між собою коронок називаються мостоподібним протезом.
Показання до установки коронок
Зубні коронки потрібні в наступних випадках:
- руйнування зуба карієсом на понад 50%;
- травма коронкової частини за наявності неушкодженого кореня;
- неможливість відновити стерту або відсутню емаль іншими способами;
- під час лікування як тимчасовий захист зубів (підготовка до вінірів, одноетапна імплантація);
- для зменшення незначної рухливості при пародонтиті (конструкція допомагає закріпити зуб);
- компенсація втраченої зубної одиниці при імплантації;
- заміщення декількох відсутніх зубів.
Чи є альтернативи?
Метод реставрації зуба обирається відповідно до індивідуальної ситуації. Лікар може запропонувати декілька способів розв’язання проблеми, озвучивши нюанси кожного методу.
Альтернатива коронкам:
- пломбування – заповнення порожнин спеціальним розчином;
- композитна реставрація – відтворення будови зуба фотокомпозитом;
- установка накладки – конструкція покриває зуб лише частково.
Інколи пацієнт віддає перевагу швидкому методу, наприклад, композитній реставрації. В такому разі стоматолог має повідомити про підводні камені такого рішення. Хоча сучасні композитні матеріали можуть служити в середньому 10 років, немає гарантії, що зуб не продовжить руйнуватися далі. Коронка – суцільна лита конструкція, яка захищає зубні тканини з усіх сторін. Кінцеве рішення має прийматися разом з лікарем, адже від стану конкретного зуба залежить тривалість служби того чи іншого реставраційного методу.
Протипоказання
Протезування коронками обмежується наступними чинниками:
- руйнування коренів без можливості відновлення штифтами;
- запущений пародонтоз;
- запалення ясен, пародонту;
- не вилікувані зубні хвороби;
- рецесія кістки.
Вище перелічені протипоказання відносяться до умовних, адже навіть зменшення кісткової тканини реально усунути синус-ліфтингом. Зубні та ясенні хвороби підлягають лікуванню. При хронічному пародонтозі знадобиться процедура шинування (укріплення) зубів, після чого розпочинають протезування. Можливість монтажу коронок визначає лікар після візуального та апаратного обстеження.
Що краще, коронка чи пломба?
Чому якісна пломба не може замінити коронку при значній руйнації? Якщо від зуба залишилися тонкі стінки, пломбування є недоцільним. Особливо це стосується молярів, які піддаються регулярному навантаженню.
Великі пломби ставляться переважно на попередньо депульповані зуби, чутливість яких зменшується. Пацієнт не розраховує силу стискання зубів, виникають сколи. Щільність натуральних тканин зуба і пломбувальних матеріалів різна. Велика ймовірність пошкодження саме залишків натурального зуба. В такій ситуації доцільно ставити коронку.
Чи ставиться коронка на живий зуб?
Раніше стоматологи стверджували, що коронки призначені для депульпованих зубів. На даному етапі розвитку галузі відповідь не настільки категорична. Високотехнологічне обладнання дозволило виробляти надтонкі міцні протези, які можна ставити на зуби з живою пульпою. Проте цей метод реставрації використовується досить рідко і не повсюдно. Причина криється в недоцільності. Відновити форму чи покращити естетику живого зуба реально за допомогою вінірів, люмінірів, художньої реставрації, керамічних накладок.
Які коронки обрати?
Перше, на що варту звернути увагу – термін експлуатації та призначення. Вид конструкції залежить від проблеми, яку необхідно наразі усунути. Так, при ортодонтичному лікуванні чи імплантації фіксують тимчасові коронки. Їх задача полягає у відновленні цілісності зубного ряду на короткий час. Такі моделі бюджетні, в обмеженій кількості відтінків. Немає потреби вкладати великі кошти на проміжному етапі лікування.
Для повноцінного відновлення зуба на роки найефективнішими вважаються цирконієві, керамічні та металокерамічні протези. Перші відрізняються високою естетичністю та натуральним виглядом, тому використовуються для зони посмішки. Металокерамічні моделі чудово підходять для заміщення жувальних зубів.
Коронки з пресованої кераміки E-max та діоксиду цирконію – топові зубопротезні конструкції, що використовуються дантистами по всьому світі. Єдиним мінусом можна вважати їх доволі високу ціну, яка обґрунтована вартісною технологією виробництва, довговічністю та надійністю. Зменшити витрати на протезування цілком реально.
Стоматологія «Реферта» в Києві має власну зуботехнічну лабораторію, що дозволяє знизити видатки на транспортування та залучення сторонніх фахівців. Таким чином ми пропонуємо пацієнтам справедливу ціну на коронки преміальної якості.