З рентгеном всі знайомі з дитинства, тому процедура не викликає багато питань. Останні роки прогресивні стоматологічні центри все частіше використовують комп’ютерну томографію для прогнозованого лікування. Дослідження коштує дорожче, а також оповите міфами про шкідливість. Коли варто робити КТ, а коли достатньо звичайного рентгенівського знімка? На ці та інші нагальні запитання відповімо нижче.
Що показує рентген?
Рентгенологічне дослідження необхідне для оцінки стану кісткової тканини. На двовимірному зображенні відображаються кісткові структури, періодонт (м’які навколозубні тканини) та пародонт (тканини, що фіксують зуб в щелепній кістці). Без рентгену не обходяться стоматологічні процедури будь-якої складності. Обстеження допомагає виявити тріщини в каналах, прихований карієс.
Зробити цифровий рентген зубів Київ можна безпосередньо в стоматологічному центрі «Реферта». Сканування виконується інтраоральним датчиком дентального апарату Vatech, а зображення одразу з’являється на комп’ютері. Отримані дані зберігаються в цифровій картці пацієнта.
Види
Рентгенографія в стоматології поділяється на види:
- Прицільний знімок (внутрішньоротовий рентген, ТРГ). Пласке зображення конкретної ділянки щелепи. Показує стан 1-3 зубів.
- Панорамний знімок (ортопантомограма, ОПТГ). Охоплює верхню та нижню щелепу включно з зубами мудрості.
Показання до ТРГ
Прицільний знімок призначають для:
- виявлення запалень;
- оцінки аномалій прорізування;
- визначення глибини карієсу, пульпіту;
- при підготовці до протезування, імплантації;
- уточнення діагнозу;
- оцінки результатів лікування.
Показання до ОПТГ
Ортопантомограма необхідна в наступних випадках:
- оцінка будови та розташування зубних одиниць в ряду;
- пошук кіст, запалень біля коренів;
- обстеження суглобів;
- лікування карієсу, пульпіту;
- підготовка до корекції прикусу, протезування, хірургічних втручань.
Якщо підсумувати, панорамний знімок показує загальну картину, прицільний – локальну. Вибір методу дослідження залежить від запланованої процедури.
Чи варто боятися рентгену?
Цифровий рентген набагато безпечніший за традиційний. Апарати старшого покоління потребували використання плівки. Щоб зображення встигло проявитися, необхідно було очікувати певний час під випромінюванням. Наразі зображення знімається цифровим датчиком за декілька секунд, завдяки чому доза опромінення зменшується в рази. Кількість випромінювання від прицільного знімка становить 0,02 мЗв, від панорамного – 0,07 мЗв. За інформативністю і радіологічною безпекою краще зробити одну ортопантомограму, ніж багато ТРГ. Щоб отримати шкоду від рентгену зубів, треба зробити понад 400 ТРГ або 80 ОПТГ в рік. Звісно, це неможливо навіть при тривалому лікуванні.
Комп’ютерна томографія зубів
КТ зубів – створення 3D моделі щелепи з пошарових знімків. За секунду апарат робить 10-15 фото, які складаються в об’ємне зображення на моніторі. Лікар може повертати віртуальну щелепу під будь-ким кутом, щоб детально вивчити проблемну область.
КТ вважається передовим та найбільш інформативним дослідницьким методом, що дозволяє оцінити найменші зміни у внутрішніх тканинах. До порівняння, при рецесії кістки, глибинних запаленнях пародонту рентген не дасть повної інформації. Томографія відображає навіть зачатки зубів, що знаходяться в кістці, в той час, як рентгенологічна візіографія покаже лише кісткову масу без чітких контурів.
Коли потрібно робити КТ зубів?
Комп’ютерну томографію щелепи використовують у всіх галузях стоматології: ортопедії, ортодонтії, терапії, хірургії, ендодонтії. Показання до процедури:
- патології зубного ряду;
- запалення;
- кісти;
- новоутворення;
- травми;
- планування хірургічних операцій;
- синус-ліфтинг;
- травма;
- контроль лікування.
Записатися на КТ зубів Київ в «Реферта» можна за вказаними на сайті номерами, попередньо обравши найближчу філію. Наші медичні центри розташовані на лівому березі біля станцій метро «Позняки» та «Славутич». Діагностика та лікування зубів поруч з домом – новий рівень комфорту з мінімальними витратами часу.