Для багатьох людей тільки гострий біль стає вагомим аргументом для візиту до стоматолога. Однак відсутність дискомфорту не завжди свідчить про задовільний стан зубів, особливо коли йдеться про карієс. Поговоримо, чому важливо лікувати хворобу навіть із безсимптомним перебігом.
Карієс не завжди болить
Початкові стадії карієсу зазвичай не викликають болю. Бактерії починають руйнувати зубну емаль, але патологічний процес залишається непоміченим для людини. Перші ознаки – білі або коричневі плями на зубах, важко помітити, особливо, у важкодоступних ділянках.
З карієсом пов’язаний цілий ряд хвороб, які можуть протікати без болю й виражених симптомів:
- Прихований карієс. Ураження знаходяться з внутрішнього боку чи між зубами, де їх не видно, при цьому дискомфорт відсутній.
- Клиноподібний дефект. Ушкодження в пришийковій зоні зуба стає помітним не одразу. Патологія має некаріозний характер, однак посилюються через наліт і карієс.
- Пульпіт у початковій стадії. Запалення пульпи нерідко починається безболісно. Воно дає про себе знати вже на стадії інфікування нерва. Розповсюдженою причиною є тривалий не вилікуваний карієс.
- Періодонтит. Запалення прикореневих тканин може розвиватися без явних симптомів, але часто пов’язане з глибоким карієсом або його ускладненнями.
- Рецесія ясен. Оголення кореня зуба через зниження ясен може непомітно поглиблювати каріозні процеси.
Безсимптомний розвиток захворювань небезпечний, бо дозволяє інфекціям поступово поширюватися, викликаючи серйозніші ураження зубів та ясен. Згодом вони потребуватимуть складного лікування.
Карієс призводить до серйозніших проблем
Якщо не провести лікування карієсу вчасно, він прогресує глибше, вражаючи дентин і пульпу (нервовий пучок з кровоносними судинами). Коли хвороба досягає глибших шарів, зуб починає боліти, а лікування стає складнішим та дорожчим. Болючі патології, такі як пульпіт, абсцес – вірні супутники невилікуваного карієсу.
Карієс ослаблює зуби
Уражені зуби стають крихкими й схильними до руйнування. Їх легко травмувати під час жування. Якщо це станеться, в кращому випадку знадобиться пломба чи художня реставрація. Масштабні руйнування потребуватимуть встановлення коронки. При занедбаному карієсі навіть може знадобитися видалення зуба Київ. Відновлювати втрачену одиницю доведеться імплантацією або протезуванням мостоподібною конструкцією.
Поширення інфекції
Карієс – джерело постійної інфекції, яка може поширитися на сусідні зуби та ясна. Запалення м’яких тканин викликає гінгівіт, пародонтит. Бактерії з ротової порожнини здатні проникати в кров, що потенційно призводить до зниження імунітету та погіршення загального здоров’я. Якщо імунітет без того ослаблений хронічними захворюваннями, в зоні ризику опиняються внутрішні органи.
Профілактика – легше та дешевше
Лікування карієсу на ранній стадії є швидким і безболісним процесом, який зазвичай передбачає лише очищення ураженої ділянки та встановлення невеликої пломби. Таким чином можна уникнути великих витрат на лікування кореневих каналів, виготовлення коронок, які стають необхідними на пізніх стадіях хвороби. Не варто намагатися зекономити на пломбуванні, адже інші послуги по відновленню фізіологічної будови зуба обійдуться дорожче.
На завершення
Не чекайте болю, щоб звернутися до стоматолога. Регулярні огляди допоможуть виявити карієс на ранніх стадіях і вчасно його вилікувати. Дбайте про здоров’я своїх зубів, адже своєчасна профілактика легша й безпечніша за подолання наслідків запущеної хвороби.