Будь-які штучні конструкції в роті ускладнюють щоденну гігієну. Хоча ортодонтичні вироби ефективно виправляють оклюзію, а ортопедичні – заміщують природні зуби, неправильний догляд може викликати супутні стоматологічні проблеми.
Зважаючи, що брекети чи елайнери потрібно носити досить довго, а коронки та мости взагалі встановлюються для постійного перебування в роті, пацієнту потрібно сумлінно дотримуватися доглядових правил. Недостатня гігієна провокує запалення ясен, карієс та інші ускладнення. Розберімо, як забезпечити належний догляд за різними видами зуботехнічних систем.
Як підтримувати чистоту брекетів?
Брекети створені для корекції прикусу, але вони також збирають залишки їжі та наліт, які важко прибрати звичайною щіткою. Догляд за ними вимагає більше зусиль, але результат цілком виправданий.
Рекомендації по догляду за брекетами:
- Очищення зубів із брекетами треба проводити після кожного вживання їжі, навіть легкого перекусу.
- Окрім спеціальної зубної щітки використовуйте йоржики для міжзубних проміжків та зон навколо брекетів.
- Хоча б раз на день застосовуйте іригатор для видалення залишків їжі у важкодоступних місцях та делікатного масажу ясен.
- Обирайте м’які зубні щітки та пасти без абразивів, щоб не пошкодити конструкцію.
Не варто нехтувати регулярними візитами до стоматолога для професійного очищення брекет-системи. У профілактичних цілях гігієна показана 2 рази на рік, а після установки брекетів частіше – раз у 3-4 місяці.
Інструкція чищення зубів з брекет-системою:
- Спочатку круговими, потім вертикальними рухами очищуйте передню частину коронок щіткою V-подібної форми.
- Далі розпочніть очищувати ділянки біля ясен.
- Окремо скористайтеся йоржиком, щоб видалити наліт біля замочків, гачків і самих брекетів.
- Зворотною частиною щітки потріть язик. Так подих стане свіжішим, а бактерії не призведуть до утворення карієсу під системою.
Елайнери – догляд елементарний, але є нюанси
Елайнери стали популярною альтернативою брекетам завдяки зручності та естетичності. Однак навіть вони вимагають уважного догляду. Нехтування правилами користування може призвести до зміни кольору, отже – нівелювати естетику, за яку заплачені серйозні кошти.
Основні правила догляду за елайнерами:
- Очищення. Мийте елайнери двічі на день під проточною водою з м’яким мийним засобом або спеціальними таблетками.
- Гігієна. Надягайте елайнери на чисті зуби.
- Не пийте напої в капах. Сік, кава, чай, вино забарвлює прозорий полімер.
Чистка незнімних протезів
Коронки й мости значно спрощують життя пацієнтів, що втратили зуби. Однак через специфіку фіксації під ними накопичується наліт, викликаючи ясенні запалення, хвороби здорових зубів та несвіжий подих. Для незнімних протезів, окрім звичайної щітки, знадобляться додаткові засоби.
Використовуйте спеціальні зубні нитки для проміжків між протезами та яснами. Вони відрізняються від звичайних підвищеною м’якістю. Попри це, рухи мають бути дуже обережними, щоб випадково не «зняти» протез.
Декілька корисних порад:
- Щодня користуйтеся іригатором.
- Проходьте професійне чищення у стоматолога.
- Завершуйте гігієну полосканням засобом, який має знезаражуючі властивості, наприклад, на лікарських травах.
Від протезів найчастіше страждають ясна. Якщо їх не очищати, бактерії швидко розмножуються, провокуючи запалення. У пригоді стане протизапальна паста.
Догляд за знімними протезами
Перевага знімних протезів полягає в тому, що їх можна повністю зняти й всебічно очистити. Конструкції треба регулярно мити, використовуючи м’яку щітку та спеціальний засіб. Не варто користуватися невідповідними очисниками. Знімні протези мають імітацію ясен з еластичного матеріалу, який легко подряпати та деформувати.
Зберігайте протез у контейнері, наповненому чистою водою або антисептичним розчином. Так можна уникнути пересихання матеріалу та забезпечити додаткову дезінфекцію.
Важливо: Навіть за повної адентії потрібно чистити ротову порожнину! Окрім видалення мікроорганізмів чищення ясенної лінії стимулює кровообіг, який порушується при втраті зубів.
На завершення
Регулярний догляд за зубами з брекетами та протезами — турбота про здоров’я та інвестиція в довготривалу службу конструкцій. Якщо зуботехнічний виріб доставляє незручності під час експлуатації або з’явилися інші неприємні симптоми, РЕФЕРТА запрошує на консультацію. Стоматолог оцінить стан зубів, цілісність конструкції, проведе гігієнічну чистку та дасть персональні поради.