Порівняння вінірів, коронок, протезів і накладок для відновлення зубів⋅⋅⋅

viniri2024-2

Відтворити усмішку можливо різними ортопедичними конструкціями. Варіативність протезів зумовлена унікальністю кожного клінічного випадку. Тип реставрації визначається за потребами пацієнта, ступенем руйнування, естетичними очікуваннями, способом життя. Чому немає універсального рішення? З’ясуймо, чим відрізняються та в яких випадках використовуються вініри, коронки, знімні протези та накладки.

Класифікація ортопедичних зубних протезів

За способом фіксації зубні протези поділяються на 2 категорії:

  1. Знімні. До них відносяться іммедіатпротези (метелики), пластинкові, нейлонові, бюгельні протези. Моделі можуть зніматися частково та повністю. Часткові зубозамінні системи кріпляться до наявних рідних зубів. Повністю знімні апарати фіксуються до щелепи вакуумом. Перші можуть носитися досить тривалий час, їх не обов’язково знімати на ніч. Фіксуються замками, кламерами. Другі необхідно виймати для щоденної гігієни, зберігати в контейнері.
  2. Незнімні (інколи – умовно-знімні). Ортопедичні вироби, які по своїй суті є протезами, але їх неможливо зняти без допомоги стоматолога: коронки, вініри, накладки. Ці вироби призначені для довготривалого носіння (понад 10 років), монтуються на зубний цемент, підлягають заміні. До цієї категорії також відносять зубні мости.

Різниця вінірів, коронок, протезів і накладок за будовою

Ортопедичні конструкції відрізняються за формою та будовою:

  • Вініри. Накладки пласкої форми товщиною 0,3-0,6 мм. Встановлюються на зовнішню поверхню зубів з мінімальним шліфуванням.
  • Коронки. Протез у формі ковпачка, що повністю покриває кукс зуба. Кукс формується обточуванням зуба з усіх сторін. Фіксація відбувається на цемент.
  • Протези. Зуботехнічні знімні конструкції для заміщення декількох зубів поспіль. Бувають мостоподібні моделі, пластинки, бюгельні, нейлонові, акрилові, протези-метелики. Більшість мають штучні коронки та імітацію ясен.
  • Накладки. Конструкції, що відновлюють верхню частину зуба, але не покривають його повністю. Відновлюють висоту, розмір, цілісність.

Які проблеми вирішують ортопедичні конструкції?

В загальних рисах зубні протези виконують естетичну, жувальну, мовну функцію. Незнімні зубозамісні вироби запобігають патологічним змінам зубощелепної системи внаслідок втрати зубів.

Порівняння методів протезування за показаннями та призначенням:

  • Коронки. Використовуються при пошкодженні зубних тканин на 50% і більше. Захищають зуби від подальшої руйнації. Можуть ставитися при каріозних та не каріозних ушкодженнях, стиранні емалі, рідше – при ортодонтичному лікуванні. Відновлюють естетику та функціональність.
  • Накладки. Зазвичай вкладки порівнюють з коронками, хоча за призначенням вони більше подібні до пломб. Якщо дефект коронкової частини великий, пломбування є ризикованим, а для коронки ще зарано, використовується накладка. Керамічний або цирконієвий виріб, виготовлений методом лиття або пресування, міцніший за пломбу. Водночас незруйновані зубні тканини лишаються непокритими. Накладка компенсує втрачені тканини молярів, відновлює жувальну функцію, потребує меншого обточування здорових тканин, ніж коронка.
  • Протези. Показані за повної чи часткової адентії. Підходять при захворюваннях пародонту, за неможливості реставрації посмішки іншими методами. Зазвичай протезні системи обирають через цінову доступність в порівнянні з імплантацією, небажання робити операцію за станом здоров’я, віком тощо. Протез може бути тимчасовим рішенням на час лікування, вагітності, інших протипоказань.
  • Вініри. Мікропротези виконують косметичну, маскувальну, фонетичну функцію. За допомогою вінірів можна приховати сколи, нерівності, плями, видимі пломби, а також покращити форму, розмір та колір зубів. Їх можна ставити за наявності зубних проміжків, неправильної форми зубів, зміни кольору емалі та навіть просто за власним бажанням, якщо природні дані не вдовольняють пацієнта. Мікропротезування буває частковим і повним.

Яке рішення більш естетичне?

Отримати посмішку мрії при мінімальних пошкодженнях на відносно здорових зубах допоможуть вініри. В усіх інших випадках вдаються до реставрації чи заміщення зубних одиниць вкладками, коронками, протезами. Їх зовнішній вигляд залежить не від типу конструкції, а від матеріалу та способу кріплення. Керамічні та діоксид-цирконієві протези вважаються найестетичнішими. Їх не відрізнити від натуральних зубів за кольором, прозорістю, рельєфом. Що стосується елементів фіксації, вони мають бути непомітними, щоб створювати ефект власних зубів.

Що краще: вініри, протези, коронки чи накладки?

viniri2024-3

На жаль, однозначної відповіді на це питання не існує. Здорові зуби – запорука нормального харчування, самопочуття, функціонування організму. Розглядаючи питання з позиції здоров’я, головною задачею є відновлення жувальної функції. Наступним важливим аспектом є зовнішність. Якби проблема була виключно у здатності нормально пережовувати їжу, людство вдовольнилося б золотими коронками та не вигадувало зубопротезні конструкції, ідентичні до природних зубів.

Компетентний стоматолог-ортопед враховує не тільки ступінь псування зубів, але й звички, вік, бюджет, побажання щодо візуальних характеристик. Сучасні технології дозволяють встановлювати будь-які конструкції за відсутності протипоказань та наявності коштів, однак варто враховувати доцільність.

Наприклад, при частковій адентії в ранньому віці однозначно варто ставити коронку на імплант. Якщо просто поставити мостоподібну конструкцію, з часом ясна деградують, втрачається форма, зміщується зубний ряд. Виправити рецесію можна синус-ліфтингом (нарощування тканин пародонту). Тобто, у будь-якому випадку доведеться усувати наслідки, проходити через інвазивні процедури. Своєчасна імплантація менш травматична та вартісна за виправлення множинних майбутніх дефектів зубного ряду.

При виборі ортопедичної конструкції важливо знайти «свого» лікаря. Стоматолог має бути професіоналом з практичним досвідом та розуміти індивідуальні потреби пацієнта. Під час ортопедичного лікування в клініці «Реферта» стоматологи завжди враховують побажання щодо зовнішнього вигляду, строку експлуатації, функціональності та бюджету.

У Вас виникли питання? Залиште номер телефону!
Ми зателефонуємо Вам за декілька хвилин!


    Також читайтеВсі статті⋅⋅⋅
    Чому натирає протез та що з цим робити?

    Чому натирає протез та що з цим робити?

    Читати статтю
    Від чого залежить колір зубів і як отримати посмішку мрії?

    Від чого залежить колір зубів і як отримати посмішку мрії?

    Читати статтю
    Зубний біль при застуді: непомітні загрози для імунітету

    Зубний біль при застуді: непомітні загрози для імунітету

    Читати статтю
    Видалення ретинованих зубів: коли потрібна операція?

    Видалення ретинованих зубів: коли потрібна операція?

    Читати статтю
    Контакти⋅⋅⋅
    Київ, вул. Сімферопольська 19/1
    Позняки
    Прокласти маршрут
    Пн. - Пт. 9:00 - 20:00
    Сб. 9:00 - 17:00
    Нд. Вихідний
    0 800 332 555 Детальніше про філію
    Стоматологія РЕФЕРТА на Позняках
    Київ, вул. Садова 136-а, буд.2
    Славутич
    Прокласти маршрут
    Пн. - Пт. 9:00 - 20:00
    Сб. 9:00 - 17:00
    Нд. Вихідний
    0 800 331 555 Детальніше про філію
    Стоматологія РЕФЕРТА на Славутичі
    Залишити відгук


      Запис на курс


        Дякую за звернення!

        Вашу заявку прийнято, зв'яжемося найближчим часом.

        Дякуємо за відгук!

        Ми робимо все, щоб перевершувати Ваші очікування :)

        Дякуємо, що обираєте Навчальний центр РЕФЕРТА!

        Адміністратор зв'яжеться з вами найближчим часом для обговорення деталей.

        Нагору