Під час чищення зубів, а інколи навіть за відсутності зовнішніх факторів можна помітити металічний присмак в роті та характерний колір при спльовуванні. Кровоточивість ясен є небезпечним сигналом порушень здоров’я ротової порожнини. Патологію не можна лишати без уваги. Важливо розуміти, чому кровоточать ясна, як вилікуватися та не допустити рецидиву.
Від чого кровоточать ясна?
Найчастіше хворобливий стан ясен пов’язаний з іншими стоматологічними патологіями, захворюваннями внутрішніх органів, змінами в організмі.
Причини кровоточивості ясен:
- Недоліки гігієни. Наліт від неякісної чистки зубів стає осередком розмноження бактерій, що призводять до запалення й кровотечі.
- Гінгівіт. Проявляється почервонінням, набряком, больовими відчуттями. Можуть з’явитися виразки.
- Пародонтит. Запальний процес в глибинних тканинах пародонту. Супутні симптоми: зубний камінь, пародонтальні кишені, рецесія ясен.
- Зубний камінь. В процесі кальсифікації відкладення твердіють і чинять тиск, чим травмують ясна. Погіршується кровообіг.
- Недоліки протезування. Неправильна установка чи неякісно зроблений протез натирає ясна.
- Нерівномірне жувальне навантаження. При частковій адентії, неправильному прикусі відбувається сильний тиск на ясна.
- Системні хвороби. Ослаблений лейкемією, цукровим діабетом організм не справляється з інфекціями.
- Гормональний збій. Вагітність, менопауза, менструація тимчасово відображається на місцевому імунітеті.
- Захворювання крові. Порушення згортання крові, тромбоз, ламкість судин проявляється кровоточивістю.
- Лікарські препарати. Довготривале приймання ліків, особливо антибіотиків, порушує слиновиділення, що призводить до бактеріального дисбалансу.
Чим ще може бути викликана кровоточивість ясен?
Якщо симптоми присутні виключно під час гігієни, немає нарікань на здоров’я зубів чи організму, причиною кровоточивості ясен може виявитися занадто жорстка зубна щітка. Тверді щетинки пошкоджують слизову. Мікротравми призводять до виділення крові. Разове пошкодження можна нанести різким рухом з необережності.
Ясенні травми нерідко виникають внаслідок неправильного використання електричних щіток. Не всі моделі мають регулювання швидкості оборотів. Бажаючи якісно почистити зуби й водночас зекономити час, пацієнт може пошкрябати ніжні слизові оболонки.
У будь-якому випадку краще проконсультуватися зі стоматологом. Навіть якщо кровоточивість є результатом механічної травми, огляд у дантиста не буде зайвим. Як мінімум, буде змога отримати дієві поради з підбору засобів гігієни, як максимум – вчасно діагностувати стоматологічне захворювання.
Як вилікувати кровоточивість ясен?
Стратегія лікування формується відповідно до результатів діагностики. Кровоточивість ясен є симптомом, а не самостійною хворобою, тому необхідне обстеження. Якщо причина не є стоматологічною, варто звернутися до терапевта. Лікар направить пацієнта на додаткові дослідження.
Лікування кровоточивості ясен, що виникло від стоматологічних причин, включає:
- Професійну гігієну. Поверхню зубів очищують від м’яких і твердих відкладень спочатку механічним способом, потім ультразвуком. За наявності зубного каменю виконується кюретаж. На завершення емаль полірується до гладкості.
- Лікування зубних хвороб. Карієс, пульпіт лікується за протоколами. Раціональним розв’язанням проблеми адентії є імплантація. Корекція елайнерами чи брекетами допоможе рівномірно розподілити навантаження на зуби та ясна. Після усунення першопричин запального процесу стан ясен стабілізується.
- Лікування вдома. Стоматолог прописує полоскальні розчини, мазі, вітаміни, препарати внутрішнього застосування (за необхідності). По закінченню курсу необхідно прийти на контрольний огляд.
- Рекомендації з домашнього догляду на майбутнє. Задля уникнення рецидивів хвороби необхідно ретельно доглядати за ротовою порожниною. Стоматолог підбере антисептичну пасту, щітку, полоскальний розчин після чищення відповідно до індивідуальних особливостей пацієнта.
Чи можна вилікувати ясна вдома?
Залежить від факторів, що призвели до кровоточивості. Якщо запалення викликане хворобою зуба, зв’язок, щелепних кісток – домашні дії є марними. Водночас вилікувавши стоматологічну причину в клініці, можна продовжити лікування вдома, адже для антисептичного полоскання не потрібно відвідувати дантиста. Звернення до лікаря в будь-якому разі має позитивний результат, адже домашні процедури ви будете робити засобами за рекомендацією фахівця, а не народними способами чи навмання купленими в аптеці ліками.
На які симптоми звернути увагу?
Кровоточивість ясен є самодостатнім приводом для звернення за професійною допомогою. Якщо симптом не має системного характеру, зверніть увагу на інші ознаки:
- зміна кольору (почервоніння, побіління);
- припухлість;
- зубний біль;
- свербіж;
- тверді відкладення;
- підвищена чутливість до температур, смаку;
- рухливість зубів;
- оголення зубних коренів.
Один чи декілька симптомів є приводом для невідкладного візиту в стоматологію. Чим раніше ви почнете лікування, тим скоріше позбудетеся дискомфорту і збережете здоров’я посмішки.
Профілактика кровоточивості ясен
Щоб неприємний симптом не потурбував вперше або повторно, варто дотримуватися наступних профілактичних заходів:
- підібрати якісні засоби для домашнього догляду;
- слідкувати за здоров’ям зубів;
- регулярно та сумлінно чистити зуби;
- робити професійну чистку зубів двічі на рік;
- повноцінно харчуватися, щоб організм отримував необхідні вітаміни, мінеральні речовини.
Висновок
Кровоточивість ясен – симптом хвороб, пов’язаних зі здоров’ям ротової порожнини та організму в цілому. Лікування полягає в усуненні першопричини його появи. Отримати професійну допомогу пародонтолога у Києві можна в стоматологічній клініці «РЕФЕРТА».