Щілини між зубами привертають увагу. Хтось сприймає їх як цікаву особливість посмішки, а комусь вони не подобаються, викликають невдоволеність власним виглядом. Розгляньмо проблему під стоматологічним кутом та знайдімо відповіді, чого з’являються так звані щербинки, коли, чи варто та яким способом їх позбутися.
Що таке діастеми та треми?
Виділяються 2 різновиди міжзубних щілин:
- Діастема. Аномально збільшена щілина між передніми зубами, здебільшого верхніми різцями. Найбільш розповсюджена відстань складає 3-6 мм, але деколи зустрічається доволі великий розмір до 1 см. В основному діастема утворюється на верхній щелепі, рідше – на нижній. Проміжок може бути пропорційним, утворювати трикутник біля основи чи розходитися від ясен в сторони.
- Трема. Термін охоплює всі щілини між зубами в будь-якій частині ротової порожнини.
В дитинстві при молочному прикусі проміжки вважаються нормою, адже простір потрібен для зростання постійних зубів. Втім, в деяких випадках вони можуть бути ознакою патології або результатом несвоєчасного розвитку.
Що говорять вчені?
За статистикою треми частіше спостерігаються у дітей та підлітків на етапі формування зубів. У дорослих щербинки утворюються від природного процесу старіння та деструктивних змін у щелепі.
За даними досліджень, діастему на верхній щелепі мають 15-25% населення. Прогалина знизу спостерігається у 3% людей. 80% пацієнтів завдячують особливим виглядом генетиці.
Чому з’являються діастеми та треми?
До причин появи міжзубних щілин відносять:
- Спадковість. Якщо у батьків була діастема, є висока ймовірність її появи у дітей.
- Передчасна втрата молочних та пізнє прорізування кореневих зубів. Зуби зростають непропорційно.
- Часткова адентія в дорослому віці. Через новий простір після випадіння зубів порушується сталість зубного ряду. Інші зуби зміщуються.
- Шкідливі звички у малюків. Через смоктання пустушки, кусання губи, гризіння твердих предметів зубні зачатки закладаються неправильно.
- Коротка вуздечка язика. При надмірному натягу лицьових м’язів зуби міняють положення.
- Порушення прикусу. Через неправильне розташування деякі зуби викривлюються, лишаючи зайве місце.
«Залишати не можна виправити»
Пацієнти цікавляться, як правильно вчинити з щілинками у посмішці. З медичного погляду, якщо діастема не порушує функціональність щелепи, не викликає дискомфорту, її можна залишити. Якщо щербинки утворилися через неправильний прикус, їх варто позбутися. Відстань 1 мм вважається нормою. Щербинка понад 4-5 мм потребує корекції.
Зубні щілинки нерідко стають частиною відомого образу. Так, Мадонна зробила свою діастему справжньою родзинкою, що підкреслює її унікальність. Проте за індивідуального негативного сприйняття існують комфортні малоінвазивні способи корекції.
Чим загрожують треми?
Негативні наслідки великих міжзубних щілин:
- порушення вимови;
- проблеми оклюзії;
- підвищення ризику карієсу через накопичення нальоту між зубами;
- пародонтоз.
Як позбутися великих щілин між зубами?
Методи корекції залежать від типу та причини аномалії:
- Ортодонтія. Найпоширеніший спосіб, який включає використання брекетів або елайнерів для виправлення позиції зубів.
- Ортопедія. Приховати проміжки можна вінірами, коронками, композитом.
- Хірургія. Складні випадки потребують хірургічного втручання.
Що пропонує РЕФЕРТА?
У стоматології РЕФЕРТА працюють професійні ортопеди, ортодонти та хірурги, які допоможуть розв’язати проблему щілин між зубами. Спочатку необхідно провести діагностику. Не покидаючи клініку можна швидко пройти рентген, 3D сканування, КТ, щоб точно визначити причину аномалії. Після цього лікар підбере метод корекції, враховуючи вік пацієнта, стан щелепи, тип треми, супутні захворювання.
Для усунення дефекту косметичного характеру пропонуємо естетичні керамічні вініри, які виготовляються індивідуально під пацієнта в нашій зуботехнічній лабораторії. Бюджетним аналогом маскування невеликої діастеми є композитна реставрація. Оклюзійні відхилення коригуємо сучасними брекетами та елайнерами.
Якщо вас турбує вигляд щербинок, чекаємо вас на консультації. Лікар огляне зубний ряд, проконсультує та запропонує рішення.