Повсякденний ритуал чистки зубів перетворюється на рутину. Більшість дій виконуються машинально – зранку, коли людина ще не до кінця прокинулася, і надвечір, коли вже хочеться відпочити та розслабитися. А чи знали ви, що саме в цьому криється небезпека? Достатньо один раз сформувати неправильну звичку, а перевчитися вже буде значно важче.
Багато людей думають, що чистять зуби правильно, а насправді допускають помилки, через які псується їхня усмішка. Ми зібрали 5 найпоширеніших похибок, уникнувши яких можна зберегти здоров’я зубів та ясен.
1. Занадто сильний тиск на зуби
Бажаючи якісно очистити зуби від нальоту, пацієнт сильно натискає на зубну щітку. Не варто вдаватися до крайнощів, адже надмірний тиск призводить до пошкодження емалі та ясен. Нерідко під час спльовування спостерігається незначна кровоточивість. Через мікротріщини бактерії проникають у ясна та викликають запалення. Неправильно підібрана зубна щітка з жорсткими щетинками загострює ситуацію. Як наслідок – гіперчутливість до температур та смаку, множинний карієс.
Користуйтеся м’якою або середньої жорсткості зубною щіткою. Чистьте різці та ікла за напрямком від кореня до верху коронкової частини. Моляри масажуйте круговими рухами. Намагайтеся не дряпати ясна, але й не пропускайте зони біля них.
2. Ігнорування жувальних зубів та внутрішніх поверхонь
Зона посмішки завжди в центрі уваги, натомість на молярах накопичуються залишки їжі. Пригадайте, які зуби ви найчастіше лікували від карієсу? Саме так, жувальна зона руйнується швидше, адже активно експлуатується і недостатньо очищується. Необхідно однаково розподіляти увагу на весь зубний ряд, навіть на ті зони, які фізично незручно обробити. Не забувайте про міжзубні проміжки, задні поверхні, зуби мудрості.
3. Неправильна тривалість чищення
Зуби потрібно чистити не менше 3-х хвилин. Проблема в тому, що у кожного власне відчуття часу. Для когось 1 хвилина може здаватися вічністю. Додайте сюди вранішній поспіх, і ось – людина не дотримується мінімального часу гігієни. Менше ніж за три хвилини неможливо повністю очистити ротову порожнину дорослої людини. Такий підхід призводить до накопичення залишків їжі, утворення зубного каменю.
Як скорегувати тривалість гігієни? Спробуйте ставити таймер щоденно, поки інтуїтивно не почнете відчувати час. Існує і зручніша прогресивна альтернатива – електричні щітки з вбудованим таймером.
4. Невідповідна зубна паста
Людям звично обирати зубну пасту за зручністю купівлі – у супермаркеті, магазині косметики або хімії. Побутові засоби шкодять зубам. Деякі пасти містять агресивні хімічні компоненти та абразивні часточки. Ними не можна користуватися постійно, особливо при чутливих зубах. Порадьтеся зі стоматологом щодо засобу, який підійде вам з урахуванням індивідуальних особливостей. Якщо ви не плануєте на постійній основі купувати професійні засоби, хоча б не зловживайте відбілюючими пастами. Стоматологи радять користуватися нейтральною зубною пастою, яка делікатно вичищає наліт та освіжає подих. Профілактичні та лікувальні аналоги не варто застосовувати без рекомендації лікаря.
5. Несвоєчасна заміна зубної щітки
Згадайте, коли ви змінювали щітку в останній раз? Більшість людей не зможуть миттєво пригадати. А це доволі критичний аспект, який впливає на якість гігієни. Максимальний термін служби зубної щітки або насадки становить 3 місяці. В разі застосування бюджетних пристроїв цей термін може зменшитися вдвічі.
Як зрозуміти, що зубну щітку пора змінити? Погляньте на розташування щетинок. Розпушена щітка з ворсом, що стирчить у всі боки, не виконує свою функцію. Зношений виріб не очистить наліт навіть при дотриманні попередньо перелічених пунктів. Окрім того, на ньому розмножуються бактерії. Ви ж не обробляєте щітку кип’ятком, вірно? А тепла водичка точно не знищує мікробів.
На завершення
«Звички – це регулярно повторювані вчинки й шаблони поведінки, причому, як правило, неусвідомлені. Розумієте ви це чи ні, але ваше життя будували й надалі будуватимуть ваші звички. І якщо ви їх не контролюєте, вони неодмінно почнуть керувати вами» – стверджує Гел Елрод, автор бестселера «Магія ранку. Як перша година дня визначає ваш успіх».
Створювати правильні навички з догляду за зубами заново в дорослому віці непросто, але все вийде, якщо усвідомити відповідальність за власне здоров’я та приділити час. Сформувавши правильну тактику гігієни ви збережете красу посмішки на довгі роки.