Протезування зубів – популярна стоматологічна послуга. Попри надійність імплантації не всі пацієнти погоджуються на інвазивні процедури. Комфортна, бюджетна, порівняно швидка альтернатива – знімні зубні протези. Розглянемо, які вони бувають і чим відрізняються.
Класифікація знімних протезів
Знімні ортопедичні конструкції ефективно виправляють дефекти зубного ряду, відновлюють жувальну функцію та зовнішній вигляд. Вони розрізняються матеріалом, будовою, типом кріплення. В залежності від клінічної картини та стану зубощелепної системи можна обрати найзручнішу модель.
Види за розташуванням
За площею охоплення знімні протези діляться на:
- Часткові. Встановлюються за наявності хоча б одного чи декількох рідних зубів, що слугують опорою. Часткове протезування більш пропорційно розподіляє навантаження, менше пошкоджує ясна.
- Повні. Використовуються за тотальної адентії. Конструкція кріпиться до ясен і піднебіння.
Варто зазначити, що протези можуть розміщуватися на верхній чи нижній щелепі окремо або на двох одночасно.
Види за способом зняття
Термін «знімні протези» охоплює декілька різновидів, які розрізняються за типом фіксації:
- Частково знімні протези. Фіксуються за допомогою аттачментів. Відновлюють один або декілька втрачених зубних одиниць.
- Умовно знімні протези. Заміщують коронкові частини зубів. Монтуються стоматологом на цемент до культі, за допомогою абатмента на імплантат. Конструкції є знімними, адже їх можна від’єднати. Однак без допомоги лікаря пацієнт не може цього зробити, тому їх називають умовно знімними.
- Повністю знімні протези. Класична модель для самостійного знімання. Фіксується вакуумом, клеєм.
Види протезів за матеріалами
За матеріалом та конструкцією знімні протези бувають:
- Бюгельні. Мають металеву дугу в основі. Вони кріпляться до сусідніх зубів гачками кламерами або замками. Підходять для відновлення декількох втрачених одиниць. Одна частина замочка розташовується на самому виробі, інша – на внутрішній стороні опорного зуба. Це дозволяє розподілити навантаження та покращує естетику. Конструкції надійні, служать 7-10 років. Не використовуються при повній адентії, слабкості опорних зубів, запаленні ясен.
- Нейлонові. Гнучкі, м’які, гіпоалергенні. Посадка зручна, ергономічна. Застосовуються при одиничній і частковій втраті зубів. До недоліків можна віднести швидке просідання, деякий дискомфорт в процесі жування. Зносостійкі, служать понад 15 років.
- Акрилові. Є часткові, повні. Монтуються на ясна, зуби, імпланти. Виробляються з врахуванням відтінку ясен пацієнта. Знімні часткові протези кріпляться кламерами на опори, повні – замикальним клапаном. З недоліків відмічається довга адаптація, не дуже щільна фіксація, можливі проблеми мовлення і зміна смаку під час їжі через зачіпання смакових рецепторів. Явним плюсом пластикових моделей є доступна ціна. Акрилові протези мають перебазовуватися кожні 3-4 роки, бо не запобігають зменшенню кісткової тканини під ними.
- Ацеталові. Існують повні, часткові, метелики. Майже непомітні моделі невидимки, що пристосовуються під анатомію. Зручні, гнучкі, не псують емаль опорних зубів, не потребують довгого звикання. Середній час носіння складає 5-7 років, після чого потрібна заміна. На довговічність сильно впливає якість догляду.
- Іммедіатпротези, мікропротези метелики. Оснащені кріпленнями, подібними до крил метелика. Вони служать для тимчасового заміщення зубів з метою захисту ясен, носяться до готовності постійної конструкції.
Який протез краще?
Вибір виду знімного протеза залежить від сукупності факторів. Насамперед пацієнта цікавить можливість повноцінного харчування, естетика, довговічність. Останнє є досить умовним, адже при адентії відбувається поступова рецесія ясен, тож один протез не буде комфортно сидіти 20 років поспіль. Звертайте увагу на спосіб кріплення, бо саме від нього залежить надійність фіксації.
Оптимальним рішенням для часткового заміщення зубів є бюгельні протези, при повній адентії – акрилові та нейлонові. Наші фахівці радять за можливості обирати імплантацію, бо вона дозволяє зберегти цілісність кісткової тканини.
Установка та адаптація до знімного протеза
Встановлення знімного протеза комфортне порівняно з незнімним протезуванням, що однозначно приваблює пацієнтів. Процес умовно ділиться на 4 етапи:
- Підготовка. В «РЕФЕРТА» вона включає огляд, фото протокол, діагностику (КТ, сканування щелепи). На основі отриманих даних разом з пацієнтом обирається метод протезування.
- Виготовлення. Результати сканування та моделювання відправляються в зуботехнічну лабораторію. На їх основі створюється протез.
- Санація ротової порожнини. Опорні зуби готуються до встановлення протеза.
- Примірка, корекція, фіксація. Пацієнт приходить на примірку. Протез має сидіти ідеально, не тиснути, не завдавати дискомфорту. За наявності незручностей конструкцію відправлять на корекцію. Якщо все підходить одразу, лікар фіксує протез, надає рекомендації з догляду. По завершенню ми робимо знімки, за яким зможемо відстежувати ситуацію надалі.
Отримання готового протезу не свідчить про те, що можна забути про стоматолога. Щоб конструкція слугувала довго, необхідно відвідувати клініку мінімум раз на 6 місяців для професійної чистки. Також дантист має періодично перевіряти стан ротової порожнини.
Догляд за знімними конструкціями
Вдома потрібно слідкувати за чистотою знімного протеза. Конструкцію треба чистити м’якою зубною щіткою зі спеціальною пастою. Перед вдяганням знімних зубів необхідно очистити ясна та піднебіння від нальоту. В процесі гігієни покращується циркуляція крові.
Знімні протези обов’язково мити після їди, зберігати в антисептичному розчині після зняття (наприклад, на ніч). Для зручності вдягання їх краще повністю висушувати перед фіксацією. При якісному догляді конструкція прослужить довше. В разі ламання більшість моделей підлягають ремонту.
Підсумок
Видів знімних протезів досить багато. Обрати оптимальний спосіб протезування допоможуть досвідчені стоматологи-ортопеди клініки «РЕФЕРТА» в Києві. Окрім широкого спектра моделей і власної зуботехнічної лабораторії, ми маємо безліч кейсів наших пацієнтів, завдяки чому враховуємо не тільки технічні властивості конструкцій, а і їх довговічність на практиці.