Травми зубів у дітей – поширене явище. Найчастіше пошкоджуються передні зуби внаслідок падінь чи ударів об тверді предмети. Попри те, що емаль є найтвердішою тканиною організму, дитяча необережність може обернутися відколом. Як діяти в цій екстреній ситуації? Скористайтеся порадами стоматологів клініки «Реферта».
Чому може відколотися зуб?
Побутова травма – найпоширеніша, але далеко не єдина причина. Зрозуміло, що під час ігор чи активних видів спорту можна отримати травму. Проте нерідко буває так, що дитина нічого подібного не робила найближчим часом, а зуб відколовся. В такому разі пояснення варто шукати серед наступних причин:
- Ослаблення емалі. З’являється через демінералізацію, яка виникає внаслідок браку вітамінів, захворювання ШКТ, ослаблення імунітету через хвороби та медикаментозне лікування. Деякі діти мають патологічний стан емалі від народження, спадкову схильність до витончення тощо.
- Неправильний прикус. Нерівності зубного ряду провокують нерівномірне розподілення навантаження. В деяких місцях зуби змикають, в інших – ні. Контактні зони найбільш вразливі. Відкол може відбутися під час їжі чи навіть при різкому змиканні щелеп.
- Карієс. При великих каріозних порожнинах залишаються тонкі стінки, що не витримують жувального навантаження. Уражені тканини стають крихкими.
- Бруксизм (зубний скрегіт). Призводить до сточування емалі. Без природного захисного бар’єра зубні тканини схильні до відколювання.
Перша долікарська допомога при травмі зуба
Запис до стоматолога обов’язковий незалежно від розміру пошкодження коронкової частини. Професійної допомоги однаково потребують молочні та корінні зуби.
Поради першої долікарської допомоги, коли у дитини відколовся зуб:
- огляньте порожнину рота на предмет інших пошкоджень, що потребують невідкладної допомоги;
- акуратно промийте ротову порожнину кип’яченою водою кімнатної температури або сольовим розчином від часток їжі та дрібних уламків;
- при кровоточивості прикладіть до рани стерильний бинт, або ватний тампон, обгорнутий бинтом;
- при гострому больовому синдромі дайте випити анальгетик.
Не потрібно панікувати та передавати свій страх дитині. Задача дорослого – надати першу допомогу та відвести малечу до лікаря. За наявності мікротравм емалі, що не супроводжуються болем та кровотечею, не обов’язково терміново їхати до лікаря. Призначити візит в стоматологію можна наступного дня.
В період очікування відвідування клініки потрібно пояснити дитині, як поводитися з травмованим місцем. Навіть незначний відкол буває гострим, через що з’являється ризик травми язика, щоки, ясен. Жувати потрібно на іншу сторону. Не дозволяйте чіпати пошкоджену зону язиком, пальцями та іншими предметами.
Що робити, якщо зуб почав хитатися?
Рухливість внаслідок травми свідчить про пошкодження кореня. Не можна натискати на пошкоджений зуб, навіть якщо зміщення не дозволяє нормально зімкнути щелепу. Ситуація потребує негайного реагування, адже може бути травмована пульпа.
В разі відколу треба постаратися знайти відсутній фрагмент. Якщо в ньому є червоні вкраплення, це свідчить про наявність нервових закінчень. Холодне чи гаряче пиття під забороною.
Дитина вибила молочний зуб?
В разі втрати молочного зуба першочергово необхідно зупинити кровотечу та захистити рану від потрапляння інфекції. Зберігати вибитий екземпляр немає потреби. Попри нормальне загоєння рани потрапити до дантиста найближчим часом все одно варто. Рання адентія може спровокувати ортодонтичні проблеми в майбутньому, а якщо вона спричинена травмою, є небезпека пошкодження зачатку постійного зуба. Для оцінки ситуації лікар зробить панорамний знімок щелепи.
Як бути при зламі переднього зуба у дитини?
Зона посмішки завжди в центрі уваги, тому подібна ситуація викликає паніку у батьків. Не варто засмучуватися. Сучасні методи реставрації дозволяють відновити анатомію естетично та непомітно. Дитина не відчуватиме психологічного дискомфорту. Зі зламом переднього зуба більше ніж на 1/3 відвідайте лікаря в екстреному порядку.
Лікування відколу зуба в стоматології
Професійні методи лікування відколу зуба:
- Композитна реставрація зубів. Анатомічна будова відновлюється композитним матеріалом. Художня реставрація зубів повертає естетику та функціональність, підходить для передніх зубів та молярів.
- Шліфування. Поверхневе пошкодження емалі можна усунути згладжуванням поверхні. Додатково проводиться мінералізація.
- Коронка. При ранньому руйнуванні зовнішньої частини молочного зуба тканини обточують під кукс та покриваються коронкою. Відновлення цілісності необхідно для фізіологічного прорізування корінних зубів, нормального харчування та естетики. Існують універсальні дитячі коронки, що заточуються до потрібної форми. Постійні зуби реставрують довговічними протезами – металовмісною чи суцільною керамікою, цирконієм.
- Імплантація. Рекомендується за відсутності можливості врятувати корінь постійного зуба. Здавалося б, що в підлітковому віці зарано робити подібну процедуру, але це не так. Якщо не відновити цілісність посмішки якомога раніше, зуби почнуть зміщуватися, що призведе до викривлення прикусу з подальшими проблемами.
Кожен випадок є індивідуальним, тому заздалегідь важко обрати метод. Лікар має оцінити ступінь ушкоджень, провести діагностику. Дитячі стоматологи «Реферта» оберуть оптимальний спосіб усунення проблеми.