Зуби мудрості часто доводиться видаляти через проблеми з прорізуванням, неправильне положення, захворювання. Екстракція будь-якої зубної одиниці є хірургічним втручанням та викликає стрес для організму. Знадобиться певний час на загоєння, протягом якого пацієнт відчуває дискомфорт. Розглянемо, як прискорити процес відновлення та позбутися неприємних симптомів.
Особливості видалення зуба мудрості
Екстракцію зуба мудрості відносять до найскладніших стоматологічних процедур. Дев’ятки мають горбисті коронки. Їх корені часто викривлені, можуть переплітатися з сусідніми одиницями. Поруч знаходяться зв’язки, великі кровоносні судини та нервові закінчення. Глибоке розташування в ротовій порожнині не тільки ускладнює догляд, але й саме видалення.
Після виривання зуба мудрості діють ті ж самі правила з догляду, як при звичайному видаленні, однак лунка від дев’ятки буде затягуватися довше. Через відкриту рану можуть потрапити бактерії. Враховуючи специфічне положення біля щелепних кісток і зв’язок, важливо приділити загоєнню максимальну увагу задля уникнення ускладнень.
Рекомендації в перші 24 години
По завершенню видалення зуба лікар накладає марлевий компрес для блокування кровотечі. Тампон має бути видалений через 15-30 хвилин в залежності від складності операції. Не прибирайте марлю раніше зазначеного строку. Це може призвести до потрапляння інфекції та порушити формування кров’яного згустку в лунці. Тримати ватку довше ніж пів години теж не варто, щоб на ній не накопичувалися бактерії.
Вживати їжу можна не раніше ніж через 2-3 години після того, як вирвали зуб мудрості. В разі складного хірургічного видалення термін може бути продовжений, про що повідомить лікар. Утримання від їжі необхідно для того, щоб у свіжу рану випадково не потрапили крихти. Пити в цей час також протипоказано, щоб випадково не вийшов згусток.
Загальні рекомендації на відновлювальний період
Щоб місце від видаленого зуба мудрості швидше зажило, дотримуйтеся правил протягом 2-3 днів:
- Відмовтеся від гарячої, жорсткої, гострої їжі, алкоголю та куріння.
- Не відвідуйте баню, сауну, басейн чи солярій до повного за живлення рани.
- Уникайте фізичних навантажень та довгого перебування на сонці.
- Намагайтеся не давити на щоку з того боку, де видалений зуб.
- Обов’язково дотримуйтеся гігієни порожнини рота. Чистість зуби двічі на день, акуратно обходячи місце з лункою.
- Якщо під час операції були накладені шви, будьте обережні з активною мімікою, не відкривайте рот занадто широко.
За необхідності стоматолог призначить полоскання сольовим розчином або Хлоргексидином. Процедуру треба виконувати дуже обережно. Полоскання має нагадувати ванночку: наберіть розчин в рота, потримайте на місці видаленого зуба, обережно виплюньте. Не використовуйте розчини самовільно. Лікар надасть точні рекомендації щодо домашнього догляду, які підійдуть до вашого клінічного випадку.
Складна екстракція може супроводжуватися болем. Він має поступово стихнути максимум за 3-4 дні. Вгамувати біль можна знеболювальними препаратами, такими як Дексалгін, Німесил, Ібупрофен. В разі виникнення ускладнень можуть бути виписані антибіотики.
Важливо! Приймати антибіотики можна тільки за призначенням лікаря. Не зловживайте знеболюючими. По-перше, буде складно помітити появу ускладнень, по-друге – вони викликають звикання, і потім не діє анестезія. Самолікування може зашкодити вашому здоров’ю!
Як зняти набряк?
Видалення зуба супроводжується набряком. Це природна реакція організму на втручання. Крім цього набряк виникає при:
- алергії;
- накопиченні гною;
- підвищеному тиску.
Для зняття припухлості можуть бути призначені антигістамінні чи ранозагоювальні ліки. В домашніх умовах можна накласти холодний компрес із зовнішньої сторони щоки, де був вирваний зуб.
Що не можна робити після видалення зуба мудрості?
На час відновлення заборонено наступне:
- нагрівати щоку для зняття болю;
- їсти тверді, гострі, клейкі продукти;
- чіпати лунку та шви язиком, руками, зубною щіткою;
- вживати алкоголь.
Які ускладнення бувають та коли звернутися до лікаря?
До видалення зуба мудрості треба ставитися відповідально та дотримуватися рекомендацій. Загоєння рани в кожної людини проходить по своєму через особливості імунітету.
Наступні прояви після екстракції зуба є нормою:
- біль в перші години після операції, неприємні відчуття ще протягом декількох днів;
- набряк;
- гематома після сходження набряку;
- біль при відкритті рота, жуванні;
- підвищення температури до 38° С в перші 2 дні після операції.
Ризик ускладнень підвищується в людей похилого віку, при наявності хронічних захворювань, проблемах згортання крові тощо.
Терміново зверніться до лікаря за наступних симптомів:
- кровотеча;
- пульсація;
- гній, наліт, сторонні речовини в лунці;
- неприємний запах;
- відчуття оніміння;
- біль при ковтанні;
- набряк не проходить декілька днів і збільшується;
- температура тримається довше 3 діб.
Висновки
Якщо сумлінно слідувати рекомендаціям з догляду, проблеми, зазвичай, не виникають. Разом з тим, помітивши підозрілі прояви краще звернутися до фахівця. Запалення в зубощелепній системі не можна ігнорувати, але і не варто занадто боятися. Стоматолог призначить курс ліків і проведе необхідні маніпуляції. Здебільшого проблеми виникають, коли розійшовся шов чи в рану потрапили сторонні речовини, що спричинили запалення.