Деструктивні процеси в тканинах пародонту загрожують здоров’ю посмішки. Хоча пародонтоз зустрічається нечасто порівняно з карієсом чи кровоточивістю ясен, він може призвести до адентії, тому потребує вчасного реагування.
Пародонтоз: причини та симптоми
Пародонтозом називається незапальне захворювання тканин пародонту, до яких входять зв’язки, альвеоли, ясна, кістковий цемент. Пародонт утримує зуби в сталому положенні. Коли навколозубні тканини витончуються, зуби починають хитатися, а в запущених випадках можуть випасти.
Патологічні зміни починаються з порушення живлення тканин пародонту, спричиненого хворобами та станами організму. До них відносяться:
- порушення обміну речовин;
- стоматологічні хвороби: гінгівіт, пародонтит, карієс, пульпіт;
- дефекти прикусу;
- хронічні, аутоімунні захворювання;
- шкідливі звички;
- неправильне харчування;
- гормональний збій;
- цукровий діабет;
- нерегулярна гігієна;
- слабкий імунітет;
- генетика.
При лікуванні вище перелічених хвороб можуть використовуватися сильні медикаменти, які негативно відображаються на місцевому імунітеті ротової порожнини.
Підступність пародонтозу в мінливій симптоматиці. Він часто протікає без симптомів. Кісткові тканини здатні руйнуватися роками непомітно. З часом хвороба заявляє про себе такими ознаками:
- оголення зубних шийок внаслідок рецесії ясен;
- витончення, потемніння емалі;
- підвищена чутливість, кровоточивість ясен;
- рухливість зубів.
Щоб обрати правильну тактику лікування пародонтозу, необхідно точно визначити ступінь ураження.
Стадії пародонтозу
Виділяють 3 фази хвороби:
- Легка. Може спостерігатися припухлість, кровоточивість, гіперемія ясен та неприємний запах. На цій фазі симптомів може не бути взагалі.
- Середня. Корені починають оголюватися, що супроводжується підвищеною чутливістю до температур і смаку. Виникають глибокі ясенні кишені. Зуби стають рухливими, можуть хитатися і повертатися навколо осі. При скануванні щелепи помітно зменшення кістки.
- Важка. Ясна набувають блідого або синюшного відтінку, запалюються, гнояться. Кістки деградують, тому зуби тримаються лише м’якими тканинами. Аномалії прикусу яскраво виражені через зміщення зубних одиниць, які ризикують випасти під час жування.
Класифікація методів лікування пародонтозу
Повністю вилікувати пародонтоз неможливо, проте можна стабілізувати ситуацію та запобігти подальшій деструкції кістки. Для цього застосовуються різні способи в залежності від стадії хвороби.
Зважаючи на генералізацію захворювання, необхідно пройти комплексну діагностику перед лікуванням. Окрім інструментального обстеження знадобляться прицільні та панорамні знімки, ультразвукове дослідження кісткової тканини, КТ. В «РЕФЕРТА» ми надаємо перевагу 3D-скануванню щелепи замість рентгену через інформативнішу картину.
Консервативне лікування пародонтозу
Терапевтичні методи лікування пародонтозу наступні:
- Професійна гігієна. Очищення від м’яких відкладень і зубного каменю призупиняє розмноження бактерій.
- Санація ротової порожнини. Зуби лікуються від карієсу. При оголенні коренів на понад 70% проводиться депульпація.
- Медикаменти. Терапія може бути загальною або місцевою. Призначаються пероральні антибактеріальні, антиоксидантні, судинорозширюючі ліки. Для локального пригнічення патогенної мікрофлори показані антисептичні гелі, полоскальні розчини.
- Фізіотерапія. З метою активації кровообігу в пародонті застосовують масаж, ультразвук, дарсонвалізацію, гальванотерапію.
- Плазмотерапія (PRP). Уколи власної плазми пацієнта пригнічують запалення, попереджують втрату кісткової маси, знижують рухливість зубів.
Ортопедичне лікування пародонтозу
Починаючи з другої стадії пародонтозу необхідно зафіксувати зуби, щоб попередити їх випадіння. Для цього застосовують ортопедичні методики:
- Шинування. За допомогою шин декілька зубів з’єднуються одним блоком. Це підвищує їх стабільність і запобігає викривленню.
- Протезування. Відсутні зуби заміщують протезами для відновлення жувальної функції. На першій і другій фазі пародонтозу мова йде про раніше втрачені зубні одиниці для підвищення стабільності зубного ряду. Якщо адентія викликана власне пародонтозом, протезування можливе лише за попередньої імплантації, якщо дозволяє структура щелепи.
Хірургічне лікування пародонтозу
У випадках, коли терапевтичні та ортопедичні методи не дають результату, приймається рішення про хірургічне втручання. До хірургічних операцій відносять:
- Кюретаж. Через надріз ясен зуб лікується без втручання в кісткову тканину. Корені знезаражуються та поліруються, щоб запобігти повторній інфекції. По завершенню маніпуляцій надріз зашивається.
- Резекція ясен. Видаляється частина ясен, де утворилися пародонтальні кишені.
- Клаптеві операції. Деформований ясенний край відновлюється методом відкритого клаптя. Процедура інвазивна, потребує тривалого відновлення, проте повністю позбавляє від уражених тканин.
- Нарощування кісток щелепи (кісткова пластика). Втрачений об’єм відновлюється шляхом приживлення донорської кістки, яка береться у пацієнта в зоні підборіддя або зі щелепи біля зубів мудрості. Альтернативою виступають штучні біосумісні донорські тканини.
Чи можна лікувати пародонтоз в домашніх умовах?
Без допомоги кваліфікованого лікаря домашні заходи майже не дають ефекту. Вдома можна робити полоскання та приймати ліки, але їх має призначити фахівець. До інших допоміжних процедур можна віднести дотримання гігієнічних заходів:
- чистити зуби двічі на день;
- користуватися м’якою зубною щіткою;
- ретельно очищати важкодоступні ділянки, в тому числі за допомогою йоржика;
- ополіскувати ротову порожнину антибактеріальним розчином (конкретний вид має порекомендувати стоматолог, спираючись на клінічну картину пацієнта).
Корекція раціону сприяє покращенню ситуації. Рекомендовано обмежити кількість вуглеводів, бо вони є поживним середовищем для мікроорганізмів. Комплекс професійних і домашніх заходів дає позитивні результати в лікуванні пародонтозу.
Висновки
Лікування пародонтозу є комплексним. План лікування складає стоматолог-пародонтолог, спираючись на клінічні дослідження. Патологія серйозна, потребує негайного реагування. Якщо ви підозрюєте в себе цю проблему, необхідно терміново звернутися в клініку. Досвідчені пародонтологи стоматології «РЕФЕРТА» нададуть кваліфіковану допомогу.