Зубний біль відрізняється характером, інтенсивністю та іншими ознаками. Всі люди мають різну чутливість, але існують загальні характеристики для визначення болю. Пульсуючий біль не просто доставляє дискомфорт, а погіршує якість життя: не дає нормально працювати, спати, їсти.
Стоматологи клініки «РЕФЕРТА» закликають не терпіти цей стан, чекаючи самостійного вилікування, а звертатися за допомогою в терміновому порядку. Розгляньмо, чому пульсацією в зубі не можна нехтувати, її причини та способи лікування.
Причини пульсуючого болю в зубі
Викликати пульсацію можуть наступні чинники:
- Карієс. На запущеній стадії відчувається пульсація при натисканні, що свідчить про проникнення хвороби в м’які зубні тканини.
- Пульпіт. При руйнуванні твердих тканин зуба, що захищають пульпу, відбувається оголення нерва. Це найрозповсюдженіша причина інтенсивного пульсуючого болю.
- Періодонтит. Запальний процес у глибоких тканинах ясен, що оточують верхівку зуба.
- Витончення чи сильне пошкодження емалі. Нервовий пучок може реагувати пульсуючим болем при зовнішніх подразненнях коронкової частини зуба.
- Запальний процес непрямого походження. Може бути викликаний гайморитом, інфекцією після хірургічної операції, травмою, неякісним протезуванням чи пломбуванням каналів.
Інколи пульсація спостерігається після ендодонтичного лікування. При чищенні каналів лікар відсікає зубний нерв від загального нервового джгута. Протягом декількох днів можуть зберігатися неприємні відчуття.
Якщо пульсація продовжується більше 3-х днів після депульпації та має зростаючу силу, це привід для термінового звернення в стоматологію!
Як визначити пульпіт самостійно?
Запідозрити пульпіт можна за такими симптомами:
- інтенсивний пронизливий біль, що виникає хвилями та посилюється вночі;
- пульсація та відлуння болю в щелепу, обличчя, скроню, вухо, сусідні зуби;
- потемніння емалі;
- загострена чутливість до гарячої, холодної, гострої, солодкої їжі довше 5 хвилин;
- підвищення температури тіла (імунна реакція).
Будь-яка з вищевказаних ознак є приводом для запису до лікаря. Характер больових відчуттів може змінюватися з різкого «стріляння» до тягучого болю. Гострий пульпіт триває приблизно 2-3 тижні, і при відсутності лікування переходить в хронічну стадію.
Точно поставити діагноз в домашніх умовах неможливо. Знадобиться апаратне обстеження в стоматології. Навіть досвідчений лікар не може на око відрізнити останню стадію карієсу від пульпіту, адже запальний процес відбувається в глибоких шарах зуба.
Від прихованої до явної небезпеки
Пульсуючий біль – ознака небезпечних патологій. Не вилікуваний вчасно пульпіт може перейти в хронічну форму. Біль втрачає інтенсивність. Пацієнт може думати, що хвороба пройшла. Це одна з найбільших загроз, адже інфекція продовжує розвиватися приховано. З часом мляве запалення охоплює зв’язки та кісткову тканину. Нехтування симптомами може обернутися пародонтитом, кістою верхівки та навіть повною втратою зуба.
Варто пам’ятати, що будь-яке запалення в організмі несе небезпеку для здоров’я. Через зниження імунітету виникають супутні хвороби. В деяких випадках можливе розповсюдження інфекції через кров у внутрішні органи. Набагато легше усунути причину одразу.
Як лікувати пульсуючий біль?
Тактика та тривалість лікування складається на основі результатів діагностики. За допомогою сканування та рентгену визначається вогнище інфекції, оцінюється ступінь пошкодження зубних та ясенних тканин.
Професійна допомога при пульсуючому болю полягає в наступному:
- лікування карієсу з видаленням пошкоджених тканин і подальшим пломбуванням;
- ендодонтичне лікування каналів (в «РЕФЕРТА» ми проводимо його під мікроскопом, що гарантує очищення від мікробів у важкодоступних ділянках коренів);
- керамічна реставрація жувальної поверхні чи протезування коронкою після усунення запалення та чистки в разі сильних пошкоджень.
Глибинні запальні процеси лікуються виключно фаховим спеціалістом в клініці. Щоб усунути осередок інфекції, необхідно розкрити канали та закласти ліки. Для комфорту ставиться тимчасова пломба. Після загоєння пацієнт приходить на постійне пломбування. Якщо запалення не розповсюдилося на навколозубні тканини, воно успішно лікується одним етапом.
Поради стоматолога, як усунути пульсуючий біль
На просторах Інтернету є багато рекомендацій, як зняти пульсуючий біль в зубі. Способи знеболення умовно можна поділити на декілька категорій: прийняти пігулку чи суспензію, використати рецепт з травами для полоскання тощо.
Важливо! Позбавлення болючих відчуттів у хворому зубі не є методом лікування! Відсутність болю не свідчить про усунення запального процесу. Це лише тимчасові заходи, які мають допомогти для полегшення самопочуття в очікуванні відвідування дантиста.
Позбавитися зубного болю вдома можна наступним чином:
- Очистьте хворий зуб від нальоту зубною щіткою з пастою. Процес неприємний через підвищену чутливість емалі та ясен в зоні запалення, але це допоможе зменшити кількість бактерій.
- Прополощіть ротову порожнину антисептичним розчином. Краще придбати спеціальний препарат в аптеці. В крайньому разі використайте відвар лікарської ромашки.
- Від різкого нестерпного болю випийте знеболюючу таблетку чи суспензію, наприклад, Дексалгін, Ібупрофен, Німесил.
- Вгамувати гостру пульсацію можна також за допомогою холодного компресу, який прикладається до хворого зуба з зовнішнього боку щоки.
Буває, що немає змоги негайно потрапити в стоматологію через роботу, святкові дні, особисті обставини. Вищевказані поради мають полегшити самопочуття до звернення за професійною допомогою. Тривале вживання знеболюючих ліків знижує ефективність анестезії.
Зважайте на той факт, що спазмолітики діють обмежений час. Після виведення активних речовин з організму, біль повернеться. Використайте цей час розсудливо та запишіться до лікаря.
Висновки
Причин пульсації зуба безліч – від стоматологічних хвороб до специфічних станів організму. Запідозрити пульпіт можна за рядом симптомів. Для підтвердження діагнозу не обійтися без професійної допомоги. В домашніх умовах можна зняти зубний біль лише тимчасово. Ефективно вилікувати зуб можна лише в стоматології.