Зуби мудрості: видаляти або залишати?⋅⋅⋅

Видалення зубів мудрості – суперечливе питання сучасної стоматології. Одним людям вони не доставляють жодного дискомфорту, в той час, як іншим доводиться усувати болючі наслідки та проводити серйозні оперативні втручання. Команда «Реферта» зібрала відповіді на запитання, які найчастіше турбують пацієнтів.

Що треба знати про зуби мудрості?

Важко сказати достеменно, звідки пішла назва. Вісімки прорізуються в дорослому віці у відносно широкий проміжок часу – з 17 до 35 років. Вірогідно, пізнє прорізування лягло в основу назви.

Анатомічно зуби мудрості – треті по рахунку моляри. Задача останніх полягає у подрібненні та перетиранні їжі. Як відомо, вісімки часто ростуть неправильно, викривлюються, розташовуються нижче за весь зубний ряд, отже, не виконують поставлену задачу.

З антропологічної точки зору «мудрі» зуби потрібні для витримування великого жувального навантаження від твердої, жорсткої та необробленої термічно їжі, якою харчувалися наші предки. Сучасна людина позбавлена подібної необхідності, отже, певною мірою 3-ті моляри вважаються рудиментами.

Більшість стоматологів схиляються до думки, що зуби мудрості варто залишати для гармонійного розподілу жувального тиску. Однак це правило працює лише тоді, коли вони ростуть гармонійно та не заподіюють шкоду.

3

Коли обов’язкове видалення зубів мудрості?

Показання до видалення:

  • запалення ясен внаслідок неправильного зростання;
  • ретинованість з відсутністю місця для прорізування;
  • значне руйнування коронки карієсом;
  • перикоронарит (запалення капюшона, в якому практично неможливо провести гігієнічні процедури);
  • розташування під сусідніми молярами;
  • горизонтальне, нахилене положення;
  • ортодонтичне лікування;
  • запалення нерва;
  • скупченість;
  • кіста.

2

За статистикою, у 95% пацієнтів немає достатньо місця для фізіологічного прорізування вісімок.

Симптоми, при яких показане видалення:

  • набряк;
  • періодичні болі;
  • почервоніння ясен.

Остаточне рішення про необхідність видалення має приймати лікар на основі проведених досліджень. Кожна клінічна картина індивідуальна. При дискомфорті в зоні молярів варто терміново звертатися в стоматологію. Зуби мудрості можуть розташовуватися під коренями сусідніх молярів, в результаті чого виникає ризик для всієї жувальної зони.

Лікувати чи видаляти зуб мудрості, який болить?

Біль сформованої функціональної вісімки не є прямим показанням до видалення. Коли зуб приносить користь, але має невеличке каріозне ураження, лікар вірогідно запропонує пломбування. При пульпіті ситуація змінюється. Через близьке розташування моляра до щелепної кістки важливо не допустити поширення інфекції, тому може бути прийняте рішення про екстракцію.

Перш за все з’ясовують причину болі. Деколи больовий синдром спровокований запаленням ясен через утрудненість якісного очищення від нальоту, а сам зуб здоровий та неушкоджений. При нормальному прорізуванні біль відчувається протягом 3-5 днів.

1

Що буде, якщо не видалити атипові вісімки?

Нормальним вважається вертикальне положення коронки, сформований періодонт та ясна. Атипове – горизонтальне «лежання в кістці», формування під кутом до щоки чи інших зубних одиниць. Екстракція таких зубів обов’язкова.

Найважчий наслідок невчасного видалення вісімки – викривлення прикусу. Моляр тисне на сусідні зуби та зміщує їх. Хронічне локальне запалення через брак місця прогресує в абсцес, кісту, пухлину. Уникнути негативних наслідків допоможе вчасна діагностика.

Протипоказань до екстракції третіх молярів немає, крім доцільності збереження. Часто з протипоказаннями плутають можливі ускладнення, адже видалення нетипово розташованих екземплярів – складна хірургічна операція.

В яких випадках залишають зуби мудрості?

Позбуватися вісімок немає потреби, якщо вони повністю сформовані, рівно розташовані в зубному ряду, беруть участь в жуванні, не доставляють дискомфорту, не мають каріозних пошкоджень.

Зуби можуть знаходитися повністю в кістці щелепи вертикально. Їм немає місця для проростання, а в бік вони рухатися не можуть. Спеціально діставати їх недоцільно, бо вони так і не виростуть протягом життя. Подібна ситуація найчастіше трапляється на нижній щелепі, яка стала меншою в процесі еволюції.

Інші показання до збереження зубів мудрості:

  • Участь у протезуванні. За втрати або сильного пошкодження шістки/сімки виникає потреба в опорі для протезної конструкції. В цих цілях можна використати зуб мудрості. Навіть ураження пульпітом зуб за наявності прохідних каналів підлягатиме лікуванню при необхідності фіксації протеза.
  • Наявність антагоніста. Не можна просто вирвати зуб, якщо зверху чи знизу є протилежний екземпляр. Одиниця, позбавлена змикання, незабаром викривиться та зруйнується. Приймається рішення про видалення/збереження вісімок з обох сторін.

В чому складність видалення зубів мудрості?

В той час як для класичної екстракції достатньо стоматологічних щипців, дістати вісімку не так просто. Глибоке розташування в ротовій порожнині та специфічна будова коренів, які переплітаються між собою, потребує високої кваліфікації хірурга. Ретиновані зуби виймають по частинах через надріз в яснах. По завершенню операції накладаються шви. Загоєння триває до 3 тижнів в залежності від складності операції.

Процедура проводиться під анестезією або седацією на вибір пацієнта. Процес абсолютно безболісний. Однак по завершенню дії знеболювального виникає щемлячий біль, тому стоматолог виписує додаткові ліки та протизапальні полоскання для догляду вдома. Інколи загоєння супроводжується ускладненням, так званою «сухою лункою», яка покривається нальотом. Цей прояв успішно лікується промиванням та закладанням ліків в стоматології. Зважаючи на нюанси екстракції, обирайте перевірену клініку з досвідченими фахівцями.

4

Як дізнатися, вирвати чи не чіпати вісімку?

Простий інформативний метод визначення положення вісімок – панорамний знімок щелепи. Коли постає питання про наявність запалення, кісти, новоутворення, специфічну будову коренів, призначається дентальна комп’ютерна томографія. Теоретична інформація представлена для ознайомлення. Остаточно дізнатися можна лише на консультації в стоматології. Завітавши в «Реферта» на огляд, ви одразу зможете пройти необхідні обстеження на місці, отримати підтвердження та рекомендації щодо зубів мудрості.

Висновок

В більшості випадків треті моляри все ж такі підлягають видаленню, про що свідчить статистика і великий перелік показань. Рівні, сформовані, повноцінні зуби мудрості зустрічаються рідко. Проте, якщо ви потрапили до невеликої групи щасливчиків, стоматолог не наполягатиме позбутися здорових зубних одиниць. Головну роль у визначенні майбутньої долі вісімок відіграє своєчасна діагностика, завдяки якій можна уникнути ускладнень.

У Вас виникли питання? Залиште номер телефону!
Ми зателефонуємо Вам за декілька хвилин!


    Популярні питання
    +Як довго триває КТ зубів?
    Дентальна комп’ютерна томографія займає декілька хвилин разом з фіксацією голови пацієнта на спеціальну підставку. Саме сканування триває 20-60 секунд.
    +Скільки заживає лунка від зуба мудрості?
    Повне загоєння лунки після видалення зуба мудрості (та інших багатокореневих молярів) триває 18-23 дні, тобто 2-3 тижні. На тривалість загоєння впливає метод екстракції (щипцями, з розтином ясен, з накладенням швів тощо).
    Також читайтеВсі статті⋅⋅⋅
    Непрорізані зуби мудрості: діагностика та видалення

    Непрорізані зуби мудрості: діагностика та видалення

    Читати статтю
    Видалення зубів будь-якої складності: від чого залежить ціна

    Видалення зубів будь-якої складності: від чого залежить ціна

    Читати статтю
    Видалення ретинованих зубів: коли потрібна операція?

    Видалення ретинованих зубів: коли потрібна операція?

    Читати статтю
    Ми любимо ваші зуби більше, ніж ви! Комфортне видалення зубів без болю

    Ми любимо ваші зуби більше, ніж ви! Комфортне видалення зубів без болю

    Читати статтю
    Контакти⋅⋅⋅
    Київ, вул. Сімферопольська 19/1
    Позняки
    Прокласти маршрут
    Пн. - Пт. 9:00 - 20:30
    Сб. 9:00 - 17:00
    Нд. Вихідний
    0 800 332 555 Детальніше про філію
    Стоматологія РЕФЕРТА на Позняках
    Київ, вул. Садова 136-а, буд.2
    Славутич
    Прокласти маршрут
    Пн. - Пт. 9:00 - 20:30
    Сб. 9:00 - 17:00
    Нд. Вихідний
    0 800 331 555 Детальніше про філію
    Стоматологія РЕФЕРТА на Славутичі
    Залишити відгук


      Запис на курс


        Дякую за звернення!

        Вашу заявку прийнято, зв'яжемося найближчим часом.

        Дякуємо за відгук!

        Ми робимо все, щоб перевершувати Ваші очікування :)

        Дякуємо, що обираєте Навчальний центр РЕФЕРТА!

        Адміністратор зв'яжеться з вами найближчим часом для обговорення деталей.

        Нагору