Буденні звички формують стан здоров’я, і зуби не є винятком. Деякі повсякденні дії, здаючись невинними, можуть завдати значної шкоди. Розглянемо найбільш поширені звички, які малопомітно шкодять усмішці, та як їх уникнути чи зменшити негативний вплив.
1. Скрегіт зубами
Бруксизм часто виникає через стрес, тривожність, неправильний прикус. Скреготіння зубами стирає емаль, внаслідок чого з’являється підвищена чутливість, головний та м’язовий біль у щелепах. Лікування, в залежності від першопричини, передбачає медикаментозну терапію, носіння капи, ортодонтичну корекцію.
Якщо ви стикнулися з бруксизмом, слідуйте наступним рекомендаціям:
- зверніться до стоматолога на огляд та діагностику;
- практикуйте техніки релаксації для зменшення стресу (йога, медитація, прогулянки на природі, заняття спортом);
- уникайте кофеїну перед сном.
2. Кислі продукти та напої
Лимонний сік, цитрусові, соки та навіть деякі салатні заправки містять кислоти, які спричиняють ерозію емалі. Їх вплив призводить до гіперчутливості та підвищує ризик карієсу.
Цікавий факт: Більшість людей знає про шкоду солодощів, хоча насправді вплив цукру на зуби опосередкований. На першому місці – кислоти. Бактерії розкладають глюкозу, продукуючи кислоти. Саме вони руйнують емаль.
Щоб пом’якшити наслідки:
- Не чистьте зуби одразу після вживання кислих продуктів, щоб не пошкодити розм’якшену емаль. Зачекайте 30 хвилин.
- Пийте кислі напої через трубочку, зменшуючи контакт із зубами.
- Нейтралізуйте кислоту після їди полосканням.
4. Неправильна техніка чистки зубів
Занадто інтенсивне чи нерегулярне чищення зубів шкодить емалі та яснам. Агресивна гігієна підсилює чутливість, руйнує емаль, сприяє опущенню ясен. Хоча в продажу досить багато жорстких зубних щіток, вони майже нікому не підходять. Кваліфіковані стоматологи, в тому числі фахівці РЕФЕРТА, рекомендують м’які або максимум середньої жорсткості щітки. Виконуйте гігієну без сильного натиску, круговими рухами.
Проконсультуватися щодо правильної техніки чистки не пізно у будь-якому віці. Зараз застосовується спеціальний гель, який фарбує наліт. Так лікар виявить найбільш забруднені місця і підкаже, на які ділянки варто звернути увагу.
5. Використання зубів як інструменту
99% людей чудово розуміють, що відкривати пляшки чи горіхи зубами – погана ідея. Так з’являються тріщини, сколи та навіть злами коронок. Однак існують, на перший погляд, безневинні звички, що руйнують зуби у довгостроковій перспективі: відкушування скотчу, ниток, відкривання поліетиленових пакетів, гризіння нігтів. Так, одноразовий інцидент не завдасть травми. З усім тим краще не звикати до такого застосування зубів задля їх здоров’я.
6. Зловживання перекусами
Постійне перекушування, особливо солодощами чи крохмалистими продуктами, створює сприятливе середовище для мікроорганізмів. Вони активно розмножуються, формуючи твердий зубний наліт. В результаті частішає карієс, виникають проблеми із яснами.
Поради, що допоможуть зменшити вплив звички:
- Обирайте для перекусу корисні продукти: горіхи, овочі, сир.
- Полощіть рот водою або використовуйте жувальну гумку без цукру.
- Дотримуйтеся режиму гігієни двічі на день.
7. Жування льоду
Багато хто вважає гризіння льоду нешкідливою звичкою, адже це лиш вода. Проте лід здатен пошкодити емаль, викликати тріщини та мікросколи. В цю категорію варто додати й льодяники через подібну текстуру. Якщо виникає потреба щось жувати, оберіть корисні альтернативи, наприклад, тверде яблуко, моркву, горіхи. Від звички жувати лід потрібно відмовитися.
8. Ігнорування стоматології
Регулярні профілактичні огляди дозволяють виявляти проблеми на ранніх стадіях. Уникання візитів до стоматолога може призвести до серйозних захворювань зубів і ясен, що потребуватимуть тривалого лікування.
За відсутності скарг і симптомів проходьте професійне чищення 2 рази у рік. Уникнення стоматологічної допомоги навпаки змусить вас довго лікувати наслідки. Набагато простіше психологічно, фізично й фінансово витратити пів години на огляд. У порівнянні, протезування на імплантах займе від 4-х місяців, і це за умови достатнього об’єму кістки.
Формуйте корисні звички, щоб вони працювали на підтримку красивої усмішки!