Все більше пацієнтів цікавляться, чи можна ставити брекети в дорослому віці. Далеко не всі мали змогу пройти ортодонтичне лікування в дитинстві з різних обставин – фінансового положення, зовнішнього вигляду зубних апаратів тощо. Сучасні конструкції набагато зручніші та естетичніші, ніж декілька десятиліть назад. Зростання свідомого ставлення до власного здоров’я також підвищує попит. Розгляньмо особливості вирівнювання зубів брекетами в дорослому віці, відповімо на поширені запитання та розвіємо міфи в цій статті.
Як вік впливає на носіння брекетів?
Ортодонти наголошують, що корекцію брекетами варто починати на початку підліткового віку, а саме з 12-13 років, коли прорізалися постійні зуби. В цьому віці зубощелепна система знаходиться на етапі формування, зв’язки та кісткові тканини еластичні та мобільні. Переміщення зубів відбувається легше і швидше мінімум на 6-8 місяців, ніж у дорослих.
Насправді вирівняти прикус можна в будь-якому віці. Термін лікування становитиме 1-3 роки в залежності від складності ортодонтичного дефекту. Якщо в дитячому віці лікар орієнтується на тип патології та зубні дефекти, при виправленні прикусу в дорослому віці додаються хронічні хвороби та процеси, які відбуваються в організмі.
Вік не є обмеженням для вирівнювання зубів брекетами.
Додатковим нюансом при встановленні брекетів слугує психологічний дискомфорт. Він пов’язаний як із зовнішнім виглядом, так і зі складністю змінювати звичний розпорядок життя. Щодо естетики, на сьогодні ортодонтична галузь пропонує величезну кількість малопомітних апаратів, які не псують красу посмішки. Що стосується звичок, це питання розставляння пріоритетів: незначні тимчасові незручності чи здорові зуби на все життя.
Особливості корекції брекетами у дорослих
При виправленні прикусу брекетами у дорослому віці може знадобитися зміна розміру зубного ряду, яка досягається видаленням одного або декількох зубів. За патологічної скупченості неможливо встановити ортодонтичну систему іншим методом. Хірургічна екстракція для звільнення місця під конструкцію є звичайною практикою в західних країнах. Доведено, що переваги правильного прикусу переважають над доцільністю збереження 1-2 зубів. Проте в Україні до цього досі ставляться скептично. В деяких випадках допомагає обточування коронкових частин.
Які брекети краще ставити в дорослому віці?
Найбільш міцними вважаються металеві брекети. Вони ефективно направляють зуби у потрібне положення. Термін носіння металевих систем найкоротший. Єдиним суттєвим недоліком може стати видимість на зубах. Багато пацієнтів не бажають вносити суттєві корекції у зовнішність. Вирішенням стають керамічні та сапфірові брекет-системи. В них посмішка виглядає привабливо, що підвищує впевненість в собі. Керамічні та сапфірові брекети дорожче через складність виробництва. Їх доведеться носити трохи довше, проте цей недолік нівелюється естетичною складовою.
Як проходить виправлення прикусу брекетами у дорослих?
Установка брекетів складається з наступних етапів:
- Консультація. Ортодонт збирає анамнез, оглядає ротову порожнину, призначає діагностичні обстеження.
- Діагностика. Пацієнт робить знімки, проходить КТ. Якщо турбують хронічні захворювання, необхідно звернутися до сімейного лікаря та пройти вузькофахових спеціалістів для виявлення відносних протипоказань. Після обстежень в стоматології «РЕФЕРТА» складається план лікування з фіксованими цінами, що не змінюються протягом всього часу корекції.
- Санація та гігієна. Лікуються наявні стоматологічні захворювання, проводиться комплексна професійна чистка зубів. Якщо стан старих пломб викликає сумніви, краще одразу їх замінити, щоб не переривати корекцію після установки брекетів.
- Фіксація. До очищеної поверхні зубів приклеюються замки, через які протягується дуга. Конструкція фіксується лігатурами (в без лігатурних моделях цей етап відсутній) і гумками.
- Інструктаж. Лікар пояснює пацієнту особливості догляду, призначає наступний візит.
Подальше лікування полягає в періодичному відвідуванні ортодонта для зміни положення системи та професійної гігієни.
Показання та протипоказання
Частіше за все на брекети погоджуються люди, яких не влаштовує зовнішній вигляд зубів. Однак бувають випадки, коли при відносно рівному прикусі на консультації в ортодонта виявляються приховані патології. Як наслідок, пацієнт може страждати від мігреней, дефектів вимови, ясенних хвороб. Через нерівність зубів неправильно розподіляється жувальне навантаження, з’являються хвороби ШКТ, неправильно працюють м’язи обличчя, через що виникають передумови до раннього старіння.
Показання до брекетів в дорослому віці:
- диспропорційний розвиток щелепи;
- дистопія (викривлене положення зубів);
- скупченість;
- міжзубні проміжки.
Брекети можна сміливо ставити навіть після 40 років. Абсолютних протипоказань брекети не мають. Необхідно, щоб емаль була достатньо міцною, коронкові частини достатньої довжини для фіксації апарату, корені цілі, щоб витримати тиск.
Відносні протипоказання до брекетів:
- зубні, ясенні хвороби (карієс, пульпіт, періодонтит);
- захворювання дихальних шляхів;
- вагітність, грудне годування;
- бруксизм.
Висновки
Вирівнювання зубів брекет-системами не обмежується віком. Достатньо готовності та рішучості до самовдосконалення. Питання естетики вирішується акуратними керамічними моделями. Рівномірний розподіл жувального навантаження після вирівнювання зубів позбавить проблем зі стиранням емалі, рецесією ясен, опущенням обличчя. Носіння брекетів в дорослому віці – крок до гармонійної посмішки та здоров’я зубів.