З чутливістю зубів стикаються багато пацієнтів різного віку та стану здоров’я. Відчуття може виникати раптово, наприклад, під час вживання певних напоїв, і супроводжуватися дискомфортом або навіть болем. Але як відрізнити природну властивість організму від яскравого сигналу про проблему, яка потребує стоматологічної допомоги? Розберімо це питання докладніше.
Що таке чутливість зубів?
Чутливість зубів (гіперестезія) – гостра реакція зубних нервових закінчень на зовнішні тригери. Реакцію провокує тонкий шар емалі, відкритий дентин, пошкодження ясен. Людина відчуває дискомфорт у відповідь на гарячі, холодні, кислі, солодкі подразники, а іноді навіть від дотику зубної щітки. Гіперчутливість вносить корективи у спосіб життя, ускладнює щоденний догляд.
Від чого виникає гіперчутливість зубів?
Розповсюджені причини високої чутливості:
- Пошкодження емалі. Через постійний вплив кислот (наприклад, при частому вживанні газованих напоїв), бруксизм, жорстке чищення витончується захисний шар.
- Оголення шийки зуба. Внаслідок ясенних захворювань (гінгівіт, пародонтит) і неправильного догляду за ротовою порожниною ясна опускаються, відкриваючи чутливі ділянки.
- Карієс. На ранніх стадіях карієс буває як невідчутний зовсім, так і навпаки, з гострою симптоматикою.
- Реставрації. На етапі звикання до нових пломб, коронок, часткових протезів можлива індивідуальна реакція. Чутливість нерідко з’являється після гігієнічної чистки чи відбілювання, що пов’язано із механічним і хімічним впливом на тканини, однак цей прояв тимчасовий.
Коли чутливість – ознака хвороби?
Гіперчутливість часто сигналізує про наявність стоматологічних захворювань. Серед основних чинників:
- Карієс. Якщо вживання їжі чи напоїв окрім чутливості викликає біль, вірогідний карієс або пульпіт.
- Пародонтит. Рецесія ясен підвищує чутливість в пришийковій області.
- Тріщини в емалі. Через пошкоджену зовнішню оболонку подразники безперешкодно проникають до чутливих тканин.
- Відбілювання. Естетичні процедури передбачають попередню професійну чистку, під час якої можливе фізичне подразнення. Далі для відбілювання зуби оброблюються спеціальним розчином. В залежності від методики відрізняється інтенсивність впливу хімічних речовин. Також важливо, щоб процедура виконувалася професіоналом строго за протоколом, адже не можна перевищувати допустимий час витримки.
Коли гіперестезія – природна особливість?
В зубах присутні нервові закінчення, тому невелика реакція на зовнішні подразники вважається нормальним явищем. Так, після вживання холодного морозива або сильно гарячого чаю багато людей відчувають короткочасний дискомфорт.
Гіперчутливість не свідчить про хворобу, якщо біль:
- короткочасний (зникає за кілька секунд);
- не супроводжується іншими симптомами;
- не змінює якості життя.
Як зрозуміти, що пора до стоматолога?
Стале збереження симптоматики понад 3 дні говорить про необхідність звернутися до лікаря. Якщо ви відчуваєте надмірну чутливість, зверніть увагу на супутні симптоми.
До стоматолога слід терміново звернутися у наступних випадках:
- симптом тримається постійно чи наростає;
- біль триває довше кількох секунд;
- наявна кровоточивість, почервоніння, набряк, запалення ясен;
- з’явилися тріщини, потемніння на коронках.
Стоматолог клініки «Реферта» проведе огляд, діагностику, встановить справжню причину гіперестезії та призначить ефективне лікування.
Домашні рекомендації для зниження чутливості
Поради для зменшення дискомфорту і запобіганню розвитку серйозніших проблем:
- Використовуйте зубну пасту для чутливих зубів. Вона зміцнює емаль, зменшує реактивність нервових закінчень. Краще не ризикувати із вибором, а проконсультуватися із лікарем щодо безпечного професійного засобу.
- Уникайте занадто кислої, солодкої чи з сильним температурним перепадом їжі.
- Користуйтеся зубною щіткою із м’якою щетиною. Вона має відповідне маркування. Не натискайте занадто сильно під час чищення. Рухи мають бути акуратні.
- Використовуйте ремінералізуючий ополіскувач для ротової порожнини.
- Вчасно проходьте професійне гігієнічне чищення, щоб видалити зубний камінь.
Пам’ятайте: чутливість зубів є сигналом, який потребує уваги. Організм може вказувати на недоліки в харчуванні, догляді або ж стоматологічну проблему. Якщо дискомфорт турбує регулярно, не відкладайте візит в стоматологію.