Пошкодження емалі провокує численну кількість зубних хвороб. Гіпоплазія – патологічний стан емалі, за якого захисне покриття витончене або відсутнє, через що дентин залишається беззахисним перед зовнішніми подразниками. Відсутність природного бар’єра спричиняє естетичні недоліки та стоматологічні хвороби.
Що треба знати про гіпоплазію емалі?
Емаль – мінералізована захисна оболонка коронок зубів, що повноцінно формується у віці до 4 років. Вона складається з мінералу гідроксиапатиту, який утворюється з кальцію, натрію, фосфору. Гіпоплазія емалі – патологія, при якій захисний шар частково чи повністю недорозвинутий або має дефекти. Порок розвитку спричинений порушенням обмінних процесів в зубних тканинах.
Хвороба зустрічається на молочних та постійних зубах, як локально, так і повсюдно. Інколи деструктивний процес вражає глибші структури, включно з дентином і пульпою. Навіть при легкій формі гіпоплазії підвищується ризик карієсу.
Симптоми
Запідозрити гіпоплазію емалі можна за такими загальними ознаками:
- зміна кольору;
- гостра реакція на подразники;
- нерівності поверхні.
Гіпоплазія у дітей проявляється зміною кольору, темними чи білуватими плямами. Зуби можуть прорізуватися з дефектами, мати дрібний розмір та широкі проміжки. Поверхня емалі покривається впадинами та борознами. Спостерігається підвищена чутливість до температур, кислих, солодких продуктів.
У дорослих патологія характеризується численним карієсом та пульпітом, адже бактерії безперешкодно проникають в дентин. За статистикою, близько 30% каріозних уражень є результатом гіпоплазії.
Чому виникає гіпоплазія?
Найчастіше гіпоплазія закладається на етапі формування плоду та в перші місяці життя немовляти. Первинні аномалії формуються недосконалим амелогенезом – порушенням фази мінералізації. В результаті деякі частини зуба повністю оголюються, інші мають тонке покриття.
Причини гіпоплазії емалі:
- спадковість (рахіт, дерматологічні хвороби, синдром Ашера, Дауна, заяча губа та інші);
- брак вітаміну A, C, D;
- хвороби та шкідливі звички матері під час виношування (куріння, вітрянка, краснуха);
- ускладнення під час пологів (гіпоксія, передчасні пологи);
- погана екологія (неякісна вода, підвищений фон випромінювання);
- травми;
- цукровий діабет.
Формування зачатків постійних зубів відбувається до 2 років. Інфекційні та системні хвороби в цей період здатні негативно відобразитися на зубах в майбутньому. Причиною гіпоплазії може стати тривале лікування антибіотиками тетрациклінової групи, передозування фторидом, хвороби ЦНС, ШКТ, ендокринні порушення. Витончення емалі в зрілому віці провокують дефекти прикусу.
Види
Виділяється 3 стадії гіпоплазії:
- Слабка. Виражається плямами на емалі, найчастіше на передніх зубах. Біль, гіперчутливість відсутня. Плями можуть довго зберігати розмір і форму, не прогресуючи в карієс.
- Середня. Зуби виростають з нерівною поверхнею, ямками та смужками. Попри диспропорції вони покриті емаллю повністю, тому больових відчуттів немає. Порушена естетика посмішки.
- Важка. На певних ділянках або зубах емаль повністю відсутня, що супроводжується болем, стрімким прогресуванням карієсу.
За місцем локалізації патологія може бути місцева (на 1-2 зубах) та системна (на всьому зубному ряду). За характером уражень виділяють ямкову, хвильову, плямисту, лінійну форми. Один пацієнт може мати декілька типів аномалій одночасно.
Методи лікування гіпоплазії емалі зубів
Враховуючи, що патологія закладається в ранньому віці, успіх лікування залежить від вчасного звернення батьків до дитячого стоматолога. Якщо дитина багато і часто хворіє впродовж грудного вигодовування, ризик порушень емалі підвищується. Підтвердити діагноз можна лише в клініці. За допомогою дентального мікроскопа виявляються мінімальні порушення структури, невидимі неозброєним оком.
Лікування гіпоплазії полягає у відновленні цілісності та товщини емалі, а в разі її відсутності – заміні зубопротезною конструкцією. В залежності від степеня вираження застосовуються такі терапевтичні методики:
- Ремінералізація. Ощадний спосіб відновлення емалі для дітей і дорослих за відсутності скарг на біль. Застосовується лак з фтором та іншими мінеральними компонентами. Додатково призначаються вітамінні комплекси.
- Полірування. Якщо товщина захисного шару дозволяє, нерівності заточуються та поліруються до гладкої поверхні.
- Відбілювання. Підходить лише при легкій формі. Дефектів кольору можна позбутися безпечним видаленням пігменту холодним світлом лампи (BeyondPolus).
- Художня реставрація. За допомогою пошарового нанесення композиту на зуб прибираються ямки, виступи, потемніння.
- Відновлення фісур. Якщо стоншення емалі викликано стиранням жувальних поверхонь, втрачений об’єм відтворюється фотополімером.
- Вініри. Естетичні недосконалості маскуються тонкими керамічними накладками.
- Коронки. Повне покриття зуба застосовується за значних ушкоджень або тотальної відсутності емалі, через яку виникає біль.
Висновки
Гіпоплазія – серйозне порушення, що потребує лікування. За виявлення змін вигляду емалі необхідно якомога швидше звернутися до стоматолога у будь-якому віці. Особливої уваги потребують маленькі пацієнти, адже своєчасне діагностування гіпоплазії молочних зубів допоможе уникнути численних проблем з посмішкою в майбутньому. При ранньому виявленні можна відновити зовнішнє покриття зубів неінвазивними методиками.