Кіста зуба – небезпечна стоматологічна хвороба з малопомітною симптоматикою, яка може призвести до адентії. На щастя сучасні методи лікування дозволяють зберегти зуб. Новоутворення на верхівці кореня не є підставою для екстракції. Для зупинки патологічного процесу виконується видалення кісти, про яке поговоримо детальніше в цій статті.
Що таке кіста зуба та чим вона небезпечна?
Кіста зуба являє собою доброякісне новоутворення, яке локалізується на верхівці кореня. Капсула, заповнена ексудатом, не розсмоктується самостійно, а потребує консервативного або хірургічного втручання. Без вчасних терапевтичних заходів новоутворення збільшується в розмірах, викликає біль, знижує місцевий і загальний імунітет, призводить до розхитування зубної одиниці.
Кіста виникає на фоні інфекції. Організм виділяє імунні клітини для знешкодження хвороботворних мікроорганізмів та вірусів. Якщо нейтралізувати збудника не вдається, імунітет ізолює чужорідних агентів від поширення. В результаті виникає капсула з щільною оболонкою, заповнена гнійною рідиною та залишками бактерій.
Головна небезпека кісти полягає в можливості втрати ураженого зуба та запаленні навколишніх тканин. Існує вірогідність розповсюдження запального процесу на щелепні кістки. Будь-яка інфекція потребує вчасного лікування, бо хвороботворні бактерії можуть переноситися кров’ю до інших органів.
Види кіст
Класифікація в залежності від стадії хвороби:
Кістогранульома. Запальне новоутворення до 0,4 мм в сполучній тканині біля верхівки кореня.
Кіста. Утворення у вигляді гнійного мішечка розміром до 10 мм. Нормальні клітини відділяються від уражених оболонкою.
Абсцес. Болюче велике гнійне ураження, яке розповсюдилося за межі початкового осередку інфекції.
Методи видалення кісти зуба
Видалення кісти зуба проводиться наступними методами:
- Резекція. Новоутворення видаляється разом з верхівкою кореня, тобто його частиною розміром 3-5 мм. Для цього робиться невеличкий надріз м’яких тканин в проєкції розташування осередку запалення.
- Гемісекція. Повністю видаляється уражений кістою корінь багатокореневого моляра. Може бути видалена частина коронки. Зуб зберігається, проте потребує відновлення анатомії.
- Цистостомія. Видалення істинного кістозного утворення, яке знаходиться біля зубного кореня, але безпосередньо з ним не пов’язане. У разі розростання пухлини потрібна екстракція зачепленого кореня та рухомої частини навколо нього.
- Видалення зуба. Крайній метод, до якого вдаються лише в запущених випадках: остання стадія пародонтозу, вертикальний перелом кореня, розростання кісти, сильне руйнування зубних тканин. Наразі лікарі роблять все можливе, щоб не допустити екстракції.
Чи можна вилікувати кісту без операції?
Неінвазивне терапевтичне лікування досить рідко позбавляє проблеми через складність виявлення захворювання. Зазвичай новоутворення знаходять за допомогою рентгенологічного обстеження та комп’ютерної томографії, коли пацієнт звертається зі скаргами, а каріозні ураження чи інші пошкодження коронки відсутні. В деяких випадках допомагає чистка зубних каналів в комплексі з курсом антибіотиків. У всіх інших випадках вдаються до хірургічної операції.
Безопераційний метод лікування кісти зуба передбачає видалення новоутворення через зубні канали за допомогою дентального мікроскопа. Доступ до верхівки кореня забезпечується через розкриття коренів через коронкову частину. За допомогою цього прогресивного способу відпадає необхідність надрізати ясна. В уражений канал закладаються ліки, проводиться депофорез – вплив на кісту низьким струмом. Лікування кісти без операції в «Реферта» проводить кваліфікований ендодонтист, застосовуючи високоточне оптичне обладнання.
Звертаємо вашу увагу, що вилікувати зубну кісту без операції можна на початковій та середній стадії. Саме тому варто проходити профілактичні огляди та своєчасно звертатися за допомогою.
Клінічна картина кісти зуба
Симптоми кісти спостерігаються, коли вона розростається понад 1 см. Пацієнт може помітити наступні ознаки:
- біль під час жування, при натисканні;
- набряклість ясен в зоні кореня;
- збільшення шийних лімфовузлів;
- загальна слабкість;
- підвищення температури тіла;
- головний біль;
- флюс (гнійне утворення білого кольору на яснах).
Процедура видалення кісти
Видалення кісти належить до легких операцій. Процедура займає до 60 хвилин. Серед методів знеболення пропонується ін’єкція, комп’ютерна анестезія, седація. Операцію виконує стоматолог-хірург в стоматологічному кабінеті. По завершенню пацієнт відправляється додому.
Загальний план видалення кісти:
- діагностичні обстеження;
- введення знеболювального препарату;
- екстракція новоутворення відповідно до типу операції;
- антисептична обробка рани з накладанням швів (при видаленні кореня);
- пломбування та реставрація коронки (за потреби).
Реабілітація
Період повного відновлення становить приблизно 7 днів. В цей період варто відмовитися від фізичних навантажень, відвідувань басейнів, лазень. В перші 2 дні може знадобитися знеболювальне для купірування симптомів. Зняти біль та полегшити самопочуття можна холодним компресом, який прикладають до щоки з зовнішньої сторони. Їсти можна через 2-3 години після операції.