По закінченню лікування брекетами або елайнерами пацієнти нерідко замислюються над естетичною реставрацією. Що обрати: вініри чи коронки? Коли достатньо поверхневої корекції, а в яких випадках не обійтися без зміцнення зубів? Розгляньмо особливості кожного методу.
Як брекети готують зуби до реставрації?
Брекети є класичною системою вирівнювання зубного ряду. Завдяки міцній конструкції вони переміщують навіть сильно викривлені зуби. По завершенню ортодонтичного лікування формується гармонійна й фізіологічна зубна дуга. Однак певні дефекти (на кшталт плям, тріщин, пошкодження зубних тканин), нікуди не зникають.
При порушенні гігієни під час носіння брекетів емаль змінює колір, може розвинутися карієс. Косметичні процедури відкладаються до повної санації ротової порожнини. За наявності естетичних недоліків пацієнти обирають вініри для створення ідеальної естетики. Брекети – хороший старт для реставрації, адже вони забезпечують правильне розташування зубів.
Реставрація після елайнерів
Елайнери – сучасна альтернатива брекетам. Виправлення прикусу відбувається комфортно і непомітно для оточення. Після завершення курсу зуби стають рівними, але естетичні недоліки, такі як нерівномірний відтінок чи дрібні дефекти, залишаються.
Елайнери не викликають пошкоджень емалі. Що стосується кольору, капи дають можливість сумістити вирівнювання з відбілюванням. Для цього використовується спеціальний гель. Однак за суттєвіших дефектів відбілювання виявляється неефективним. Щоб внести зміни у довжину, форму, текстуру коронкових частин, найкращим рішенням стануть керамічні вініри.
Встановлення протезних конструкцій після ортодонтичної корекції
Керамічні протези широко використовуються для відновлення функціональності та естетики. Вініри фіксуються на передню поверхню зубів. Вони ідеально підходять для зони посмішки, особливо коли зуби здорові, але мають плями, тріщини, нерівності поверхні. Вініринг забезпечує високу естетику без значного втручання в структуру зуба.
Коронки покривають весь зуб і ставляться при значному руйнуванні. Вони укріплюють та продовжують «життя» зубів, особливо жувальних, які піддаються великим навантаженням. Показанням до зміцнення зуба також може бути ендодонтичне лікування, видалення пульпи, установка штифтів при переломі кореня.
Особливості керамічних реставрацій:
- Вініри. Встановлюються на передню частину зуба, виглядають природно, потребують мінімального препарування емалі. Не ставляться на моляри.
- Коронки. Захищають ослаблені зуби від руйнування з усіх сторін, повноцінно відновлюють жувальну функцію, повторюють фізіологічну форму, але потребують всебічного обточування зуба. Не мають обмежень у розміщенні.
Вибір між традиційним та мікропротезуванням залежить від стоматологічних проблем і рекомендацій стоматолога.
Коли потрібна комплексна реставрація?
В певних клінічних ситуаціях для досягнення ідеальної усмішки необхідне поєднання вінірів і коронок, наприклад:
- Деякі зуби мають незначні зовнішні недоліки, які можна скорегувати вінірами.
- Інші зуби, зазвичай в жувальній зоні, пошкоджені чи депульповані, тому потребують укріплення коронками.
Комплексна реставрація забезпечує гармонійну загальну картину, навіть якщо стан зубів суттєво відрізняється. Створювати естетику тільки на передніх зубах за наявності руйнувань молярів недоцільно. В пріоритеті завжди функціональність.
Якщо пацієнт має бажання комплексно оновити весь зубний ряд, можна ефективно поєднати обидва види реставрацій. Остаточно визначитися з методом можна на консультації зі стоматологом. Лікар розробить персональну стратегію для створення омріяної усмішки.