Медикаментозний сон стає дедалі популярнішим серед пацієнтів, які відчувають страх перед стоматологічними процедурами. Проте навколо цього методу існує чимало міфів, в основному, через плутанину седації та наркозу. Розглянемо і розвіємо найпоширеніші упередження.
1. Це небезпечно!
Сучасна стоматологія мінімізує ризики для здоров’я всіма доступними методами. Седація під час стоматологічних маніпуляцій є безпечною для більшості людей, коли її проводить кваліфікований анестезіолог. Звісно, є певні протипоказання (хронічні захворювання, гострі інфекції), тому обов’язкова ретельна діагностика, здача аналізів, консультація профільних лікарів (за потреби).
2. Медикаментозний сон – для дітей
Легка пероральна седація дозволяється дітям від 3 років. Дорослі пацієнти обирають її за наявності сильного страху, через високий больовий поріг, схильність до блювання, бажання підвищити комфорт в стоматологічному кріслі. Методика також використовується для пацієнтів із певними медичними особливостями, для яких стандартні процедури можуть бути надто стресовими або складними.
3. Від седації важко оговтатися
Лікування зубів під наркозом та седація мають різні побічні ефекти. При застосуванні седації пацієнт навіть не повністю занурюється в сон, а залишається в легкому розслабленому стані. Глибоку седацію порівнюють з міцним ранковим сном. Важкість, загальмованість, притаманна загальній анестезії, відсутня.
4. Це надто дорого і підходить не всім
Ціна лікування у медикаментозному сні дійсно вища за стандартний підхід, проте вона виправдана, оскільки пацієнт уникає страху, стресу та отримує можливість провести декілька процедур за один візит. Попри вартість, для багатьох седація є оптимальним рішенням, яке економить час та знижує психологічний стрес.
5. Седація викликає залежність
Седативні препарати безпечні та не викликають медикаментозного звикання. Зазвичай застосування методики разове. Водночас деяким пацієнтам може настільки сподобатися психологічний комфорт, що вони обиратимуть цей спосіб надалі. Даний аспект не має нічого спільного з фізичною залежністю, скоріш, стосується якості сервісу.
6. Лікування уві сні підходить для будь-якої стоматологічної процедури
Не всі стоматологічні процедури потребують седації. Лікування уві сні найчастіше застосовується у складних або болючих процедурах: видалення зубів мудрості, імплантація, протезування. У менш інвазивних процесах стандартні місцеві анестетики забезпечують достатній рівень комфорту. Діагностичні процедури, на кшталт КТ щелепи Київ, 3D сканування, рентгенографії не потребують жодного знеболення. Проте, є пацієнти з дентофобією, які можуть втрачати свідомість від одного вигляду стоматологічного кабінету. Для них виправдано застосовувати седативне розслаблення навіть у безболісних маніпуляціях.
7. Ситуація може вийти з під контролю
Седація повністю контролюється анестезіологом. Показники відображаються на моніторі та підлягають корекції. Лікарі можуть виявити найменші зміни тиску, сатурації, частоти дихання та серцевих скорочень та вжити необхідних заходів.
Коротко про різницю між наркозом та седацією
Основні відмінності методик:
- Спосіб дихання. Під седацією зберігається самостійне дихання. Загальний наркоз потребує штучної вентиляції легень.
- Глибина занурення. Рівень дії седативних ліків можна регулювати від легкого розслаблення до повноцінного сну. При наркозі втрачається свідомість.
- Контроль. Під седативним препаратом пацієнт залишається при тямі повністю або частково, здатен виконувати інструкції лікаря. Наркоз передбачає повне відключення.
- Ризики. Седація безпечніша, вимагає менше часу для відновлення. Наркоз здатен негативно вплинути на організм, потрібує детального спостереження після процедури.
- Відновлення. Після седації можна швидко повернутися до звичайного стану. Після наркозу доведеться деякий час треба перебувати в лікарні.
Лікування зубів уві сні стане ідеальним рішенням для тих, хто боїться стоматолога, потребує комплексу процедур, прагне підвищеного комфорту.