Корекція прикусу в підлітковому віці викликає багато питань. Дитина вже досить доросла, щоб батьки приймали рішення без урахування її думки, але й не самостійна в фінансовому плані. Сучасна ортодонтія Київ пропонує різноманітні зуботехнічні пристрої, які ефективно усувають дефекти прикусу. На які нюанси треба звернути увагу, обираючи між металевими та керамічними брекетами? Стоматологи «Реферта» підготували матеріал про переваги кожної брекет-системи та зібрали корисні поради для полегшення вибору.
Металеві брекети – класика, перевірена часом
Металеві брекети – традиційне надійне рішення для вирівнювання зубів. Вони займають перше місце за популярністю серед усіх ортодонтичних конструкцій.
Переваги металевих брекет-систем:
- міцність;
- довговічність;
- контрольований процес лікування;
- висока ефективність;
- доступна ціна.
Основним недоліком є помітність на зубах. В разі сором’язливості, невпевненості у собі, гострої реакції на критику аспект естетики може стати вирішальним у підлітковому віці. Втім все більше людей різного віку лікується брекетами, тому їх виглядом сьогодні навряд чи можна здивувати.
Керамічні брекети – бездоганна естетика посмішки
Керамічні брекети виготовляються в тон зубів, тому майже непомітні навіть зблизька. Вони не поступаються ефективністю, проте коштують значно дорожче через складність виробництва.
Переваги керамічних брекет-систем:
- висока естетичність посмішки (видно лише тонку металеву дугу з близької відстані);
- підвищений комфорт (не подразнюють ясна та щоки, що властиво металевим моделям).
До недоліків можна віднести відносну крихкість. Даний критерій слід врахувати батькам активної молоді.
Як зробити правильний вибір?
Для оптимального рішення зважайте на наступні фактори:
- Естетичні вподобання. Керамічні брекети майже непомітні на зубах, тому стануть відмінним вибором, якщо підліток комплексує через втручання в зовнішність.
- Активність. Металеві брекети міцніші. Їх складно пошкодити через падіння чи удар, тому вони підійдуть підліткам, що займаються спортом. Темперамент теж важливий, адже гіперактивний хлопчик поводитиметься активніше за спокійну дівчинку.
- Бюджет. Металеві брекети дешевше, що може стати вирішальним фактором у лікуванні.
Лігатурні чи самолігуючі?
Лігатурні брекети потребують регулювання в ортодонта кожні 3-4 тижні. У безлігатурних моделях дуга не фіксована, тому відвідувати лікаря можна рідше – 1 раз на 6-8 тижнів. Враховуйте завантаженість навчанням, позашкільними секціями. Старша дитина може приходити в клініку самостійно, водночас молодша потребуватиме супроводу батьків, що пов’язано з графіком роботи та способом життя.
Щодо вигляду, у лігатурних брекетах можна використовувати кольорові гумки, які можуть стати яскравим акцентом у підлітковому образі. Самолігуючі не потребують додаткових елементів, отже виглядають більш традиційно.
Чи має значення стать?
Суспільство схильне до формування стереотипних уявлень, на кшталт, що дівчатам зовнішній вигляд важливіше, ніж хлопцям. Кожна людина, перш за все, індивідуальність, тому категоричність тут недоречна. Мама й тато краще знають дитину, її психіку та особливості світосприйняття.
Варто також враховувати конкретний вік. ООН визначає підлітковий період діапазоном 10-19 років. Очевидно, що інтереси, уподобання, рівень самосвідомості відрізняються у десятилітньої дитини та сформованої повнолітньої молодої людини. Носити брекети доведеться від 1 до 3 років. Цей термін, залежно від віку, може припасти як на шкільне життя за раннього встановлення брекет-системи, так я на вступ до ВНЗ, який пов’язаний з новою соціальною адаптацією.
Висновки
Батькам необхідно відверто обговорити ортодонтичне лікування з підлітком у пошуках компромісу. Керамічна система ідеально закриває потреби в естетиці, металева – ефективно виконує свою функцію за невеликий бюджет. У будь-якому випадку першочергово треба донести важливість здоров’я зубів, і вже потім приділити увагу особливостям конкретної ортодонтичної конструкції.