Інколи пацієнт приходить на лікування карієсу, а після процедури лікар каже, що необхідна коронка. Очікування не збігаються з реальністю, тому виникає багато питань. Мова йде про депульпацію (вилучення нерва) в разі запущеного карієсу або пульпіту. З’ясуймо, чому потрібна коронка після екстракції пульпи, в яких випадках та чим це обумовлено.
Що відбувається після видалення нерва?
Депульпація – процедура, під час якої нерв конкретного зуба відсікається від загального нервового пучка щелепи. Кореневі канали очищуються від кровоносних судин та пульпи, через які відбувається живлення зубної одиниці. В ендодонтичній практиці такий зуб називається девіталізованим, тобто не живим в традиційному розумінні. Ендодонтичний екземпляр втрачає регенеративну здатність, отже потребує додаткового зміцнення.
Пацієнт може зіткнутися з наступними побічними ефектами:
- Потемніння емалі. Спочатку емаль втрачає колір, потім темніє. Зміна відтінку моляра не впливає на вигляд посмішки, але за депульпації переднього різця виникає необхідність в естетичній корекції.
- Крихкість. Найважливіший критерій – зміна структури зсередини. Без поповнення поживними речовинами дентин слабшає, через що виникає ризик перелому та сколювання коронкової частини.
- Схильність до інфікування. Природний механізм захисту втрачається, а бактерії нікуди не зникають. Повторне ураження карієсом більш ніж ймовірне.
Попри небажані прояви депульпація – необхідний захід, який допомагає зберегти функціональність ураженого інфекцією зуба на довгі роки.
Для чого покривати депульпований зуб?
Покриття зуба без нерва коронкою збільшує його міцність, відновлює естетику, захищає від подальшого руйнування внаслідок навантаження, агресивних речовин та бактерій. Дослідження свідчать, що навантаження під час жування їжі складає 1-100 кг на 1 см2. До порівняння, під дією 100 кг ваги на таку ж площу руйнується природний камінь. Звісно, депульпований екземпляр не може витримувати настільки інтенсивний тиск. Також втрачається чутливість, отже можна не врахувати силу та пошкодити зуб випадковим різким прикусом щелепи.
Сколювання загрожує не тільки коронковій частині. Може тріснути корінь, а при вертикальному переломі єдиним виходом є видалення з подальшою імплантацією. Протезування – оптимальне рішення для збереження та продовження служби девіталізованого зуба.
Коли треба коронка на депульпований зуб?
Головним показанням є значна втрата об’єму внаслідок руйнування або препарування тканин. За втрати 50% і більше тканин, ставити пломбу недоцільно. Хоча сучасні композитні матеріали міцні, дозволяють відновити анатомічні будову, щільність природних тканин і штучних композитів відрізняється. Вага розподіляється нерівномірно, з’являється небезпека руйнування власних тканин. Коронка являє собою суцільний ковпачок, що всебічно покриває кукс та розв’язує проблему розподілення навантаження.
Скільки «живе» зуб без нерва?
Якщо запитати в пошуковій системі, можна отримати відповідь «10-15 років». Подібна інформація дещо викривлює сприйняття людей та налаштовує на негативне ставлення до чистки каналів.
Зуб без нерва дійсно прослужить від 10 до 15 років, якщо не проведені додаткові процедури для його відновлення. Реставрація коронками продовжує термін до кінця життя.
Композитна реставрація на депульпованому зубі служить 5 років, пломба – 10, коронка – 20. Отже, метод відновлення прямо впливає на подальше функціонування зубної одиниці.
Чи можна ставити коронку на живий зуб?
Думка, що коронку ставлять виключно на зуби без нервів, хибна. Це упередження виникло в часи, коли технології не дозволяли виготовити витривалі надтонкі конструкції. Стоматологам доводилося значно обточувати кукс, після чого зуб набував сильної чутливості. Задля усунення болю в процесі експлуатації протезу доводилося видаляти пульпу.
Наразі можливо ставити ультра тонкі керамічні коронки зі збереженням нерва. Коронка фактично заміщує емаль. Наприклад, вініри ставити недоцільно, бо вони перекривають лише зовнішню сторону, а також одиничний вінір не монтують, зазвичай необхідно хоча б 4 накладки. В такому випадку доцільно задуматися про коронку.
Інші показання до встановлення коронки:
- крихкість емалі;
- використання одиниці опорою для протезних конструкцій;
- механічна травма;
- для усунення рухливості внаслідок ясенних хвороб.
Як продовжити «життя» зубу без нерва?
Неважливо, депульпований зуб відновлений коронкою, накладкою чи пломбою, варто дотримуватися певних рекомендацій для продовження його служби:
- не зловживати солодощами, газованими напоями, чипсами (наліт від продуктів з глюкозою та крохмалем є поживною середою для мікроорганізмів, особливо коли немає змоги одразу провести гігієну);
- не травмувати зуб занадто твердою їжею;
- не користуватися абразивними зубними пастами;
- не допускати різкого перепаду температур під час їжі;
- слідкувати за балансом вітамінів, мікро та макроелементів в організмі.
Висновок
Не потрібно боятися установки коронки на депульпований зуб, адже процедура проводиться виключно за показаннями та доцільністю. Сучасні надтонкі міцні коронки з діоксид-цирконію та кераміки виглядають максимально естетично та служать десятиліттями, отже вкладення є цілком виправданим.