Деякі батьки вважають, що лікувати молочні зуби у дитини не потрібно чи не є терміновою необхідністю, адже вони все одно випадуть. Дехто може навіть подумати, що це забаганка лікарів. Чому насправді треба лікувати карієс у дітей та чим він загрожує? Розберімо ці питання з позиції наслідків.
Чому з’являється карієс у дитини?
Малеча страждає від карієсу не менше за дорослих. У зростаючому організмі зуби тільки починають формуватися, при цьому вже піддаються впливу бактерій. Як відомо, причиною карієсу є скупчення нальоту. Найуразливішими ділянками є прикореневі коронкові зони та міжзубні проміжки. В маленькому віці важко оцінити важливість чищення зубів. Через відсутність належної гігієни утворюються поверхневі відкладення, під якими протікає патологічний процес.
Поширені причини карієсу у дітей:
- Демінералізація емалі. В результаті взаємодії слини, залишків їжі та мікроорганізмів утворюється наліт. Бактерії перетворюють цукри на кислоти, які руйнують емаль. На ослаблених зубах виникає карієс.
- Особливості харчування. Малеча полюбляє солодощі, газовані напої, фруктові соки, крохмалеві продукти (печиво, чипси). Повністю контролювати раціон неможливо, та й шкода позбавляти дитину таких радощів. Однак гази, фосфор і цукор – ідеальна «їжа» для патогенної мікрофлори.
- Нерегулярна, неякісна гігієна. Дитина може виконувати гігієнічні процедури неправильно, нехтувати ними через непослух тощо.
- Криві зуби. Неправильне положення зубів ускладнює гігієну.
- Хронічні хвороби. Наявність цукрового діабету, проблем зі слиновиділенням та щитоподібною залозою відображається на місцевому імунітеті.
- Генетика. Тонка емаль, специфічна структура зубів чи будова щелепи підвищує ризик стоматологічних захворювань.
В чому небезпека карієсу у дітей?
Молочні зуби дійсно поступово заміняються постійними, але їх здоров’я суттєво відображається на формуванні повноцінного організму.
Наслідки відсутності лікування карієсу у дітей:
- Біль. Тимчасові зуби, як і постійні, мають нервову систему. Їх пульпові камери розташовані вище, тому хвороба швидко проникає у внутрішні тканини, спричиняючи біль. Будь-який дискомфорт порушує нормальне життя, заважає вчитися та пізнавати світ.
- Зараження постійних зубів. Уражений молочний зуб може інфікувати постійний, що росте під ним або знаходиться поруч.
- Дефекти прикусу. Через передчасну часткову адентію зуби в ряду зміщуються і лишається мало місця для прорізування нових екземплярів.
- Проблеми травлення. Повноцінний зубний ряд забезпечує якісне пережовування їжі. Якщо якогось зуба немає або він болить, жувальне навантаження зміщується, що впливає на розвиток щелепи та міміку.
- Супутні хвороби. Гастрит, захворювання суглобів і внутрішніх органів можуть стати неочевидними наслідками стоматологічних хвороб.
- Естетика. Здавалося б, у дитячому віці краса не є надважливим аспектом. Проте карієс може візуально псує посмішку. Це створює привід для неадекватної реакції оточення, що викривляє особистісне сприйняття та призводить до психологічних травм.
Не варто нехтувати карієсом у дітей. Через розм’якшену структуру молочні зуби лікувати просто та швидко. Процес не супроводжується інтенсивними больовими відчуттями. А щоб додатково полегшити процедуру та сформувати позитивний досвід, існують прогресивні безпечні методики знеболення.
В «РЕФЕРТА» ми надаємо послугу з психоемоційної підготовки маленького пацієнта. Вкрай важливо справити позитивне враження змалку. Адекватне ставлення до лікування зубів знадобиться в зрілому віці.
На які симптоми звернути увагу батькам?
Починати дбати про зуби малюка треба ще з моменту годування пляшечкою. Вік 2-3 роки є найбільш відповідальним, бо такий карієс швидко переходить в пульпіт, періодонтит, порушує цілісність зв’язок і призводить до резорбції кістки.
Візуально можна помітити наступні симптоми карієсу у дітей:
- зміна кольору емалі;
- поява жовтих, коричневих, чорних смуг ближче до лінії ясен;
- тьмяність емалі;
- коричневі, чорні цятки;
- порожнини;
- застрягання їжі в фісурах (жувальні поверхні).
Профілактика карієсу у дітей: корисні поради
Щоб запобігти карієсу у дитини дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- після року припиніть пиття з пляшечки;
- обмежте вживання магазинних цукерок, соків, снеків;
- уникайте вечірнього напування компотом, соком, газованкою;
- чистите зуби з часу їх появи;
- збагатіть раціон кисломолочними продуктами;
- робіть профілактичний огляд двічі на рік;
- звертайтеся в терміновому порядку до дитячого лікаря стоматолога за наявності симптомів.
Висновки
Лікування дитячого карієсу – не маркетинговий хід, а реальна необхідність. Від здоров’я молочних зубів залежить формування гармонійної та здорової усмішки на все подальше життя. Сучасна стоматологія забезпечує комфортні умови проведення процедур. Карієс молочних зубів лікується безболісно, швидко і просто, головне не запускати хворобу.