Дефекти прикусу часто починають формуватися в ранньому дитинстві, ще до прорізування молочних зубів. Отримати рівний зубний ряд можна двома способами: вирівнюванням наявних викривлень або від самого початку направити зуби у правильне положення. Для останнього створені LM-активатори. Розглянемо їх види, призначення та використання детальніше.
Що таке LM активатор?
Міофункціональний трейнер або ЛМ-активатор – ортодонтична конструкція, що надягається на зуби. Він створює комфортний тиск для формування фізіологічної оклюзії у дітей, вирівнюючи зуби та направляючи щелепи у правильне положення. Виготовлений з пластичного силікону, апарат не спричиняє дитині дискомфорту, при цьому ефективно корегує відхилення.
Активатори випускаються у різних розмірах. Вони продаються в кольорових контейнерах, забарвлення яких варіюється за моделями. В комплекті є плакат з правилами носіння та вправами. Кожен день носіння або успішне виконання вправ відмічається наліпкою. Візуальна складова оформлена так, щоб зацікавити дитину та перевести лікування в ігровий формат
Нова альтернатива брекетам?
LM-активатор виглядає як прозора капа, що візуально та психологічно комфортніше за металеві брекети. Корекцію брекет-системами дітям починають у 12-16 років, бо відсутність багатьох зубів є прямим протипоказанням. Ортодонтичний трейнер дозволяє почати лікування набагато раніше: з 3 до 12 років. Його можна носити, навіть якщо не всі зуби прорізалися. Таким чином, апарат має відмінний принцип дії: створює умови для правильного прорізування, в той час, як брекети вирівнюють вже сформовані зуби.
Види LM-активаторів
Види міофункціональних трейнерів:
- Низький. Розподіляється на два підвиди. Модель Low використовується, коли моляри ще не прорізалися. Вона має укорочення в цій зоні. Модель Low long розроблена під прорізані жувальні зуби, має відповідне подовження.
- Високий. Створений для корекції зубощелепних аномалій при відкритому прикусі, потовщений в області молярів і премолярів. Поділяється на 2 моделі: High і HighLong. Перша модель коротша в зоні молярів, друга – довша.
Низькі моделі мають розширений спектр застосування, а високі є вузькоспеціалізованими. Капи ставляться на верхню чи нижню щелепу або на обидві одразу. Для дітей з ускладненим носовим диханням в конструкції передбачені отвори.
Показання та протипоказання до корекції LM-активаторами
ЛМ-активатори використовуються для корекції наступних аномалій:
- яскраво та слабко виражений глибокий прикус при молочних зубах;
- відкритий прикус під час зміни молочних зубів постійними;
- перехресний прикус;
- скупченість, ротація в зоні різців;
- ясенна посмішка.
Перехресний прикус успішно лікується під час прорізування зубів. З цією метою застосовують мінімум 2 конструкції, бо в цей період активно ростуть щелепні кістки.
Носіння конструкції позитивно впливає не тільки на посмішку. Завдяки активатору можна:
- нормалізувати ковтання та дихання;
- виправити мовні дефекти;
- покращити тонус м’язів обличчя;
- позбавитися поганих звичок на кшталт смоктання пальця чи гризіння нігтів.
Протипоказання до LM активаторів:
- зміщення центральної лінії зубів на 3 мм і більше;
- вузький зубний ряд на верхній щелепі;
- мезіальна оклюзія.
Скільки носити трейнери?
Початкова клінічна картина обумовлює термін носіння конструкції. LM-активатори обов’язково вдягати на ніч. Кількість годин денного носіння визначається індивідуально. Так, якщо необхідно скорегувати зону різців після прорізування постійних молярів, апарат вдягається на 2 години.
Загальну кількість часу можна ділити на декілька частин, наприклад, по півгодини на час перегляду фільму, відео гри, навчання, дорогу до школи тощо. Коли активатор знаходиться в роті, заборонено жувати, скреготати зубами. Губи мають бути стиснутими. Саме тому ідеальним є час, коли дитина сконцентрована на чомусь ззовні.
Повторний візит в стоматологію призначається через 4 тижні з початку корекції. Наступні візити відбуваються рідше, кожні 3-4 місяці. Загальний строк лікування складає приблизно 10-12 місяців. В разі схильності до глибокого прикусу нічне носіння може бути показане до кінця пубертатного періоду.
Як доглядати за LM активатором?
Рекомендації з догляду за LM активатором прості:
- промивати теплою водою після кожного використання;
- чистити зубною пастою зранку після сні;
- дезінфікувати спеціальним розчином 2 рази на тиждень;
- бажано здавати на професійну чистку в стоматологію хоча б 1 раз на 3 місяці.
Якщо у вас лишилися питання або ви хочете дізнатися, чи підійде LM-активатор вашій дитині, запрошуємо на консультацію в «РЕФЕРТА». Завдяки нашій власній зуботехнічній лабораторії ми забезпечуємо маленьких пацієнтів якісними трейнерами за індивідуальними розмірами, що сприяє швидкій та ефективній корекції прикусу.