Дефекти прикусу починають формуватися змалку. Чим раніше будуть прийняті заходи для їх усунення, тим краще. По перше, у дітей кісткові та суглобні тканини знаходяться в стадії формування, отже є більш рухливими та піддатливими. По друге, чим менший вік, тим менше психологічного дискомфорту через носіння ортодонтичних конструкцій. Коли саме вперше вести дитину до ортодонта та що треба знати? Розповімо в цій статті.
Причини неправильного прикусу у дітей
Аномалії оклюзії утворюються через неправильне формування зубного ряду. Фізіологічним вважається прикус, при якому зуби верхнього та нижнього ряду змикаються рівно без зміщення в сторону. Верхній ряд має перекривати нижній на 1/3 при змиканні молярів. Це, так би мовити, золотий стандарт, хоча існують незначні відхилення від норми, що не вважаються патологією.
Неправильна оклюзія виникає внаслідок наступних причин:
- рахіт;
- зловживання пустушками;
- здебільшого м’яка їжа в раціоні;
- згубні звички, на кшталт смоктання пальців, кусання щік;
- пізнє, аномальне прорізування зубів;
- втрата одного або декількох зубів;
- неправильне положення під час сну;
- запальні процеси в носоглотці;
- збільшення аденоїдів;
- спадковість.
З деякими факторами дитина зустрічається і тій чи іншій мірі навіть при дбайливому догляді. Так, часті ангіни можуть призвести до ротового дихання, що впливає на оклюзію. Батькам необхідно звертати увагу не лише на гігієну, але й відстежувати звички малечі.
В якому віці вести дитину до ортодонта?
Американська асоціація стоматологів рекомендує проходити обстеження у віці до 7 років. Постійні зуби починають прорізуватися у 6-7 років. В цей час вже можна виявити наявні ортодонтичні патології та приступити до їх лікування. Проте існує інший підхід – запобігання неправильному росту зубів.
Первинне обстеження дитини в ортодонта краще зробити у 3 роки, особливо якщо малюк ще не відучився повністю від пустушки чи пляшечки. В цей період молочний прикус вже сформувався. Як відомо, молочні зубки є маркерами для прорізування постійних. Їх положення може підказати, які проблеми можуть розвинутися у майбутньому.
Останні молочні зуби випадають до 12 років. При сповільненому рості щелепи зубам не хватає місця, через що вони скупчуються і викривлюються. Особливої уваги потребують ікла.
Методи ортодонтичного лікування у ранньому віці
Зазвичай вирівнювання прикусу асоціюється з брекетами. В більшості ситуацій їх встановлюють вже на сформовані корінні зуби в 12-14 років. Часткові брекети дозволено ставити з 7 років, якщо передні зуби ростуть криво. Для фіксації конструкції потрібно хоча б 2 постійних моляри.
В разі зміщення молочних зубів через втрату одного з них використовуються пластинки або коронки-розпірки. LM-активатори, трейнери допоможуть направити зуби у рівне положення.
Як проходить огляд в ортодонта?
Діти переважно не люблять лікарів, а похід в стоматологію супроводжується стресом. Насамперед батьки мають пояснити, що зустріч з ортодонтом – безболісна та комфортна. На просторах Інтернету можна зустріти інформацію, що потрібно мати при собі панорамний знімок. Якщо ви звертаєтесь в стоматологію «Реферта», не треба робити знімок заздалегідь. Всі діагностичні процедури можна пройти у нас.
Не всі випадки потребують додаткових обстежень. На першому відвідуванні дитячий ортодонт візуально оцінить стан прикусу, поставу, риси обличчя, мовлення, дихання. Комп’ютерну томографію та рентген роблять за показаннями.
Як розпізнати неправильний прикус?
Ознаки оклюзійних відхилень:
- зуби розташовані щільно, починають міняти положення в ряду (скупченість);
- нижні зуби виходять вперед (мезіальний прикус);
- при змиканні щелеп деякі зуби в ряду заходять одночасно за верхній і нижній ряд (перехресний прикус);
- верхні зуби низько накривають нижні (глибокий прикус);
- великі проміжки між зубами (діастеми);
- щелепи не змикаються повністю;
- випнуте підборіддя, губа;
- асиметрія рис обличчя;
- скрегіт;
- дефекти мовлення.
Бувають проблеми, які неможливо помітити без апаратного обстеження. Рентгенівські знімки, результати сканування допоможуть скласти повну картину про стан зубощелепної системи.
Стоматолог – не заміна ортодонту
Хоча обидва лікарі працюють з зубами, їх спеціалізації значно відрізняються. Стоматолог слідкує безпосередньо за станом зубів та ясен, виявляє та лікує стоматологічні хвороби. Ортодонт аналізує будову щелепи, розташування зубів, від чого залежить формування прикусу та обличчя в цілому. Поєднання терапевтичного та ортодонтичного лікування – запорука досконалої усмішки.
Дитячий стоматолог не завжди може розпізнати відхилення прикусу, якщо вони не є очевидними. Батькам не варто чекати, поки лікар направить до ортодонта. Вкрай бажано проконсультуватися щодо прикусу малечі, навіть якщо стоматолог-терапевт не виявляє критичних проблем.
Не чекайте направлення до ортодонта. До фахівця можна і треба звернутися самостійно.
На огляді в ортодонта немає інвазивних процедур, що здатні негативно вплинути на стан малюка. Перше звернення часто проходить на безоплатній основі. Первинна консультація в нашій стоматологічній клініці в Києві – безкоштовна, а комплексна, включно з планом лікування коштує зовсім недорого.
Не втрачайте цінного часу: почніть ортодонтичне лікування якомога раніше. Некритичні відхилення з роками можуть перерости в серйозні патології, вилікувати які буде значно складніше і дорожче. Подаруйте дитині ідеальну посмішку на все життя змалку разом з «Реферта».