В будь-якій маловідомій широкому загалу сфері періодично виникають упередження, і стоматологія не виключення. В «Реферта» ми прагнемо зробити стоматологічну галузь зрозумілою та доступною. Хибні міркування породжують міфи, через які пацієнти відкладають або уникають лікування зубів. Спробуємо розібратися в популярних упередженнях.
Міф 1: Здоров’я зубів залежить від генетики, а не догляду
Спадковий фактор зумовлює форму, структуру, колір емалі, розташування зубів (наприклад, фізіологічна скупченість, діастеми). Проте навіть ідеальні зуби можна зіпсувати недостатнім чи неякісним доглядом. Зовнішній вигляд та відсутність стоматологічних хвороб – комплексна заслуга генетики, самостійних профілактичних заходів та професійної допомоги. Якщо пацієнту дісталися «в спадок» міцні рівні зуби, не значить, що не потрібно відвідувати стоматолога.
Міф 2: Молочні зуби лікуються без знеболення
Застарілий, певною мірою жорстокий підхід до дитячого фізичного та психічного здоров’я. Раніше вибір анестетиків був невеликий, тому лікарям доводилося інакше розставляти пріоритети між неприємним лікуванням та побічними ефектами на організм малечі. Молочні зуби мало чим відрізняються від корінних, потребують аналогічного догляду й лікування. Сучасні знеболювальні засоби для дітей безпечні, дієві та навіть смачні (гелі, аплікації), тому немає жодної потреби змушувати дитину терпіти біль.
Міф 3: Солодощі псують зуби
Цукри, що містяться в цукерках та випічці, необхідні клітинам організму для вироблення енергії. Повністю виключити споживання глюкози неможливо і навіть шкідливо, тим паче від карієсу це не застрахує. Вживання солодощів опосередковано може спровокувати карієс, бо цукор є відмінною середою для розмноження бактерій. Якщо сумлінно чистити зуби вдома та не нехтувати професійною гігієною, можна сміливо їсти ласощі без остраху за стан зубів.
Міф 4: Для чого йти до стоматолога, якщо нічого не турбує?
Руйнування емалі на початковій стадії протікає без симптомів. Деякі ясенні хвороби, такі як пародонтоз, стають помітні вже на середній стадії. Огляд у стоматолога показаний 2 рази на рік дітям, дорослим, жінкам під час вагітності навіть за відсутності скарг чи симптомів. Профілактичні візити допоможуть уникнути інвазивних процедур та великих витрат на лікування запущених хвороб. Якщо здається, що візит до лікаря без особливого приводу є марною витратою грошей, достатньо порівняти ціну професійної чистки на всю щелепу та лікування карієсу одного зуба.
Міф 5: Краще видалити хворий зуб
При сильних болях може виникнути бажання позбутися винуватця дискомфорту, однак проблему це не вирішує. Втрата навіть одного зуба змінює розподіл жувального навантаження. З часом зуби зміщуються, поверхні стираються, виникають травми емалі, витончується кісткова тканина щелепи. Викривлення прикусу відображається на пропорційності обличчя. Далі доведеться лікувати чисельні наслідки. Наразі стоматологи намагаються всіма методами зберегти зуб не заради високої вартості процедури, а через фізіологічну доцільність.
Міф 6: Чи можна лікувати зуби вагітним жінкам?
Лікувати зуби майбутній мамі не тільки не заборонено, а вкрай необхідно. Будь-яка інфекція може відобразитися на розвитку малюка. Виключення становлять інвазивні оперативні втручання, імплантація, брекети. Міф пов’язаний із застарілими анестезійними методами, які впливають на тонус матки. Комп’ютерну анестезію STA можна застосовувати вагітним, адже знеболювальне вводиться локально та в мінімальному дозуванні. Стоматологи рекомендують по можливості уникати лікування на першому і третьому триместрі, водночас протягом 3-6 місяця лікування цілком безпечне.
Міф 7: Користуватися зубною ниткою та іригатором не обов’язково
Деякі пацієнти вважають, що зубної щітки цілком достатньо. Треба зрозуміти, що щітка мінімально очищує міжзубний простір і коронкові частини біля ясен, саме тому рекомендується використовувати допоміжні засоби. Класичне рішення – зубна нитка. Іригатор – прогресивніша альтернатива, яка, на відміну від нитки, підходить пацієнтам з брекетами, коронками, вінірами. Допоміжні гігієнічні предмети створені для якісного очищення зубів від нальоту.
Міф 8: «Мені запізно ставити брекети»
Хоча побільшало дорослих пацієнтів з брекетами та іншими конструкціями для виправлення прикусу (в медіапросторі в тому числі) певна кількість людей досі вірить в їх ефективність лише в дитячому віці. Насправді брекети показані підліткам через рухливість зв’язок в організмі, що активно росте. З усім тим ці самі зв’язки чудово піддаються впливу в зрілому віці, лише знадобиться трохи більше часу.
Міф 9: Під час професійної чистки в стоматології стирається емаль
Професійна гігієна проводиться з метою очищення від твердого та м’якого нальоту, запобігає хворобам зубів і пародонту. Відкладення відшаровуються під впливом ультразвуку, який взаємодіє з кисневим гелем. Професійний зубний порошок з дрібною дисперсією використовується для полірування та не дряпає поверхню. Доведено, що професійна гігієна двічі на рік знижує рівень захворюваності зубів та ясен.
Міф 10: Покритий коронкою зуб швидко згниє
Навпаки, якщо відмовитися від встановлення коронки за наявності показань, зуб зруйнується швидше. Захисне покриття створене для продовження служби пошкоджених зубів. Тканини можуть руйнуватися через брак гігієни або недостатньо якісне очищення від бактерій під час встановлення. Якщо підготовка куксу проведена відповідно до протоколу, пошкоджені тканини видалені, розмір підібраний правильно, проблем з руйнуванням зуба не виникає. Навіть якщо лікар виконав роботу ідеально, пацієнт має сумлінно доглядати за протезним зубом вдома. Головне – не допускати накопичення нальоту на місці стику конструкції з рідними зубними тканинами.